Reklama

Reklama

Kto w drugiej turze z Andrzejem Dudą? Prezydencki sondaż RMF i "DGP"

W drugiej turze wyborów prezydenckich znajdą się na pewno Andrzej Duda i kandydatka lub kandydat Koalicji Obywatelskiej - Małgorzata Kidawa-Błońska albo Rafał Trzaskowski - takie są wyniki sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, zrobionego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Andrzej Duda w starciu z kandydatką Koalicji Obywatelskiej gromadzi poparcie ponad 41 proc., a z prezydentem Warszawy nawet ponad 43 proc. badanych. Małgorzata Kidawa-Błońska zbiera 28,4 proc. a Rafał Trzaskowski 28,1 proc.

Te wyniki dla konkurentów zostawiają już niewiele; Władysław Kosiniak-Kamysz w wariancie z kandydatką PO gromadzi 10,5 proc., z Trzaskowskim 7,7 proc. Robertowi Biedroniowi zostaje w tej sytuacji poparcie odpowiednio 4 i 5,4 proc. a Janusz Korwin-Mikke nieodmiennie nie przekracza 4 proc. poparcia.

Co ciekawe z badań wynika, że zastąpienie kandydatki PO kandydatem dodaje głosów Andrzejowi Dudzie i prezesowi PSL, a odbiera liderowi Wiosny, z czego wniosek, że Kidawę-Błońską chętniej popierają wyborcy lewicowi, a Trzaskowskiego - prawica.

Reklama

Kto może zdecydować o wynikach wyborów?

Największy potencjał niezdecydowanych mają kobiety - 12 proc., i wyborcy między 30. a 39. rokiem życia, z których aż co czwarty wciąż nie wie, na kogo zagłosować.

Podobnie jest aż z 22 proc. mieszkańców dużych, ale nie największych miast, od 250 do 500 tys. mieszkańców i - uwaga - ludzi o stosunkowo dużych dochodach netto, do 5 tys. miesięcznie. Aż 26 proc. z nich na pytanie o wybór swojego kandydata odpowiedziało "nie wiem".

Wszystko to znaki, że wsparcie dla konkurentów Andrzeja Dudy wcale nie jest przesądzone, zwłaszcza że jawnie waha się też aż 13 proc. ludzi z wyższym wykształceniem. Co jednak może być zaskakujące dla PiS to fakt, że waha się też aż 17 proc. tych, którzy korzystają ze wsparcia przez program 500 plus.

Tomasz Skory

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy