Reklama

Reklama

Kto stanie na czele ZNP? Wybory nowych władz

​Od 21 do 23 listopada w Warszawie do hasłem "Nauczyciele, mamy moc" będzie obradował 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP. Jego celem jest podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności, przyjęcie strategii na kolejną kadencję i wybór nowych władz.

Chęć kandydowania na stanowisko prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego zadeklarował jego dotychczasowy prezes Sławomir Broniarz. Jeśli zostanie ponownie wybrany, będzie to jego szósta kadencja na tym stanowisku.

Najtrudniejszy etap

"Decyzję o kandydowaniu na kolejną kadencję podjąłem kilka miesięcy temu. Takie są procedury, wybory są bowiem wielostopniowe" - powiedział Broniarz. 

"Pierwszy i drugi etap, gdy jest się ocenianym na tych najniższych szczeblach, na poziomie gminy i województwa, w moim przypadku świętokrzyskiego, z którego kandyduję od wielu, jest najistotniejszy i zawsze najtrudniejszy. Każdy członek z oddziału gminnego czy z okręgu może przyjść i powiedzieć po prostu: mam pana dość. I to byłby koniec mojego kandydowania" - zaznaczył.

Reklama

Dodał, że minione pięć lat dla poszczególnych nauczycieli i dla związku nie były łatwe: wprowadzona została reforma edukacji, zlikwidowano gimnazja, odbył się ogólnopolski strajk.

"Idąc do gminy, zdawałem sobie sprawę, że muszę ludziom jasno i konkretnie odpowiadać na pytania i zgłaszane postulaty" - wskazał Broniarz. "Oba etapy weryfikacji, gminny i wojewódzki, przeszedłem pozytywnie" - poinformował. "Teraz czeka mnie ostatni, nie mniej emocjonujący, trzeci etap weryfikacji. Zdecydują delegaci na zjeździe" - dodał.

Kontrkandydaci

Według Broniarza, związek się zmienia, następuje wymiana pokoleń. "Mamy prawie 35 proc. nowych prezesów zakładowych organizacji związkowych. Mamy też sporą część nowych członków zarządu głównego" - powiedział prezes ZNP.

Pytany, czy ma informacje o ewentualnych kontrkandydatach, odpowiedział: "Nic do mnie nie dotarło, ale też nie starałem się dowiedzieć czy sondować. Nie prowadzimy w związku takich gier".

"O tym, kto ostatecznie będzie kandydował na stanowisko szefa związku, dowiem się tak, jak wszyscy delegaci - dopiero w pierwszym dniu zjazdu, podczas obrad. Kandydować ma prawo każdy z delegatów i to zjazd zdecyduje, który będzie najlepszym prezesem" - zaznaczył Broniarz.

Z informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł związkowych wynika, że prawdopodobnie nie będzie innych kandydatów.

Zamknięte obrady

W 42. Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego ma wziąć udział 194 delegatów z 16 okręgów ZNP i 10 delegatów z dwóch sekcji związkowych (Administracji i Obsługi oraz Emerytów i Rencistów), a także 10 z Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki. Najwięcej delegatów ma reprezentować Okręg Śląski - 29 i Okręg Mazowiecki - 19. Wśród delegatów z okręgów będzie 116 kobiet i 78 mężczyzn.

Otwarcie zjazdu nastąpi w czwartek po południu. Wieczorem zaplanowano wybór prezesa ZNP na kadencję 2019-2024 i wiceprezesów Zarządu Głównego ZNP. Obrady w pierwszym dniu mają charakter zamknięty.

Wystąpienie programowe nowego prezesa

W piątek rano zaplanowano wystąpienie programowe przez nowo wybranego prezesa związku i wystąpienia gości specjalnych zjazdu. Wśród nich jest Wanda Traczyk-Stawska, nauczycielka i uczestniczka Powstania Warszawskiego. Wystąpienia będą mieć także goście zagraniczni, reprezentujący m.in. Międzynarodówkę Edukacyjną i organizacje związkowe z innych krajów. Po południu ma być dyskusja nad kierunkami i wytycznymi programu działania Związku.

Na sobotę zaplanowano końcowe prace nad najważniejszymi dokumentami zjazdu. Delegaci zajmą się projektem zmian w statucie ZNP, uchwałami i wnioskami oraz programem.

Najstarszy i najliczniejszy związek w oświacie

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najstarszym i najliczniejszym związkiem zawodowym działającym w oświacie. Zrzesza ponad 200 tys. osób - pracowników oświaty i wychowania.

Swoimi korzeniami ZNP sięga organizacji nauczycielskich utworzonych pod zaborami, w tym powstałego 1 października 1905 r. w Pilaszkowie koło Łowicza Związku Nauczycieli Ludowych. W tym samym roku powstało też Stowarzyszenie Nauczycielstwa Polskiego. W latach późniejszych organizacje te łączą się, ewoluują, jednocześnie powstają kolejne. W lipcu 1930 r. doszło do połączenia wszystkich organizacji nauczycielskich, które stworzyły jednolity związek pod nazwą Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W latach okupacji ZNP działał w konspiracji jako Tajna Organizacja Nauczycielska, organizując tajne nauczanie na wszystkich szczeblach kształcenia. Jawną działalność wznowił w 1945 r. Zawieszony w okresie stanu wojennego wznowił działalność w 1983 r. Od 1984 r. jest członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Jest także członkiem m.in. światowej federacji związków nauczycieli - Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) i Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE).

Od ponad 20 lat stoi na czele ZNP

Sławomir Broniarz ma 61 lat. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, a także podyplomowych studiów z historii oraz marketingu i zarządzenia. 

Uczył w szkole historii, był dyrektorem szkoły podstawowej, a następnie zespołu szkół zawodowych. Był prezesem gminnego oddziału ZNP, później okręgu wojewódzkiego związku. W latach 1994-1998 wiceprezes ZNP, od 1998 r. sprawuje funkcję prezesa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy