Reklama

Reklama

Kto nowym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego?

Generał broni Leszek Surawski zostanie nowym szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. O godz. 13.30 prezydent Andrzej Duda wręczy mu nominację w Pałacu Prezydenckim - poinformowało we wtorek BBN. Gen. Surawski zastąpi generała Mieczysława Gocuła, który odchodzi na emeryturę.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, podjął decyzję o mianowaniu generała broni Leszka Surawskiego na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego" - napisało BBN w komunikacie przesłanym PAP.

Jednocześnie prezydent odwołał dotychczasowego szefa SGWP generała Mieczysława Gocuła, który już jakiś czas temu postanowił odejść z wojska.

Uroczystość, podczas której prezydent wręczy gen. Surawskiemu akt powołania, a gen. Gocułowi akt odwołania odbędzie się w Pałacu Prezydenckim o godz. 13.30.

Reklama

57-letni gen. Surawski w ostatnim roku kilka razy awansował - z dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu w marcu 2016 r. przeszedł na stanowisko inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, na początku listopada objął, utworzone właśnie wtedy, stanowisko I zastępcy dowódcy generalnego. Od połowy grudnia 2016 r. kieruje Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w zastępstwie urlopowanego gen. broni Mirosława Różańskiego, który podobnie jak gen. Gocuł postanowił odejść z wojska. W przeszłości gen. Surawski był także szefem jednego z zarządów w Sztabie Generalnym WP, dowódcą 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach i zastępcą szefa sztabu dywizji w Iraku.

54-letni gen. Gocuł kierował SGWP od maja 2013 r. W maju 2016 r. rozpoczął drugą kadencję na tym stanowisku. Miała ona trwać trzy lata. Wtorek jest ostatnim dniem służby wojskowej generała.

Kandydatów na szefa SGWP i dowódców rodzajów sił zbrojnych wskazuje prezydent. Zgodnie z konstytucją, postanowienia prezydenta o mianowaniu najwyższych dowódców wojskowych wymagają kontrasygnaty premiera.

Premier Szydło: Reforma armii zgodnie z planem

Szef MON przeprowadza w armii reformy zgodnie z planem - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło, pytana, czy nie martwi jej odejście od początku rządów PiS ponad 20 generałów i czy rozmawiała o tym z ministrem Antonim Macierewiczem.

"Pan minister Macierewicz przeprowadza reformy polskiej armii. Oczywiście wszystko to jest zgodne z planem, który został przez niego przygotowany, przedstawiony, ustalony z rządem, ustalony z panem prezydentem" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po przeglądzie resortu kultury.

"To są naturalne zmiany, które w tej chwili następują, zgodnie z tym, co pan minister Macierewicz założył" - dodała.

Jak ostatnio pisały media, od przejęcia rządów przez PiS ze stanowisk lub z wojska odeszło ponad 20 generałów i ponad 250 pułkowników. Przypominały także, ze przed rokiem Sejm przyjął nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która pozwoliła ministrowi "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" wyznaczać żołnierzy na stanowiska służbowe przyporządkowane wojskowym mającym o dwa i więcej stopni wyżej, bez mianowania ich na ten stopień.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy