Reklama

Reklama

Kto nowym RPO? Gasiuk-Pihowicz: Będziemy rekomendować kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Robert Kropiwnicki poinformowali, że będą rekomendować klubowi KO kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja Adama Bodnara na tym stanowisku kończy się we wrześniu.

"Cieszę się, że dziś na funkcję RPO kandyduje właśnie kobieta. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest kolejnym przykładem dla milionów kobiet w całej Polsce pokazującym, że da się połączyć aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Będziemy rekomendować poparcie jej kandydatury klubowi KO" - poinformowała na Twitterze posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Pięcioletnia kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO kończy się 9 września.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest pierwszą zgłoszoną kandydatką na ten urząd. Jej kandydatura została wysunięta przez organizacje pozarządowe. Więcej o społecznej kandydatce na urząd RPO przeczytasz TUTAJ

Reklama

Jak powoływany jest RPO?

Rzecznik Praw Obywatelskich powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. 

Procedura powołania RPO wygląda następująco: najpierw Sejm podejmuje uchwałę, którą następnie marszałek Sejmu przesyła do Senatu. Do wyboru w Sejmie wystarczy zwykła większość. W obecnej kadencji dysponuje nią samodzielnie PiS (235 posłów).

Następnie Senat ma 30 dni na podjęcie uchwały o wyrażeniu zgody bądź odrzuceniu kandydatury na urząd RPO. Zgodnie z regulaminem Senatu, głosowanie w tej sprawie jest tajne. Od ostatnich wyborów parlamentarnych w Senacie większość ma opozycja.

Jeżeli w ciągu miesiąca Senat nie podejmie uchwały, uważa się, że wyraził zgodę na kandydaturę. Natomiast w przypadku, gdy Senat nie wyrazi zgody, Sejm powołuje na stanowisko inną osobę - procedura zaczyna się od początku.

Reklama

Reklama

Reklama