Kto i kiedy zastąpi Mellera?
Rzecznik Rządu Konrad Ciesiołkiewicz poinformował, że najprawdopodobniej dzisiaj nie dojdzie do zaprzysiężenia nowego ministra spraw zagranicznych.
Pytany, kto będzie nowym szefem polskiej dyplomacji odparł jedynie, że "to będzie osoba, która - w szerokim rozumieniu - współtworzyła dotychczasowe kierunki polityki zagranicznej państwa".
Ciesiołkiewicz dodał, że nazwisko nowego ministra będzie znane w ciągu najbliższych dni.
Najpoważniejszym kandydatem na stanowisko szefa resortu jest obecny przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski (PiS).
Pałac Prezydencki forsował wprawdzie Annę Fotygę, nazywaną politycznym komisarzem w MSZ i zagorzałą przeciwniczką poprzedniego ministra, ale ta kandydatura nie wzbudziła entuzjazmu premiera.
Pomogła też refleksja samej Fotygi, która dość racjonalnie oceniła własne, średnie doświadczenie. W odruchu desperacji chwytano się takich pomysłów jak historyk Wojciech Roszkowski (w tym przypadku politycy PiS-u przestraszyli się, że może być równie niezależny jak jego poprzednik) czy Bronisław Geremek, ale i tu szybko zreflektowano, że nie będzie on chciał firmować rządu IV RP. W piątek odmówił Kazimierz Ujazdowski.
Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował w piątek, że przyjął dymisję szefa polskiej dyplomacji Stefana Mellera, który złożył rezygnację 28 kwietnia, dzień po podpisaniu porozumienia koalicyjnego PiS z Samoobroną i grupą byłych posłów Ligi Polskich Rodzin.
Do powołania nowego szefa resortu ministerstwem SZ kierować będzie sekretarz stanu Anna Fotyga.
INTERIA.PL/RMF/PAP