Reklama

Kto będzie dowodził kontyngentem w Afganistanie?​ Szef MON odpowiada

"Doniesienia, że dowodzenie polskim kontyngentem w Afganistanie ma objąć płk Agnieszka Sochan to fake news" - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Odnosząc się do informacji, że płk Sochan miałaby otrzymać awans generalski, odpowiedział, że żadna tego rodzaju decyzja nie zapadła.

Pytany, czy płk Sochan - jak podają media - obejmie dowództwo w Afganistanie, Błaszczak odparł: "To jest fake news".

Odnosząc się do kwestii ewentualnego jej awansu na pierwszą kobietę-generała w służbie czynnej w polskim wojsku, minister powiedział: "Ja bardzo cenię, poznałem panią pułkownik Sochan, współpracuje z panią płk Sochan, ale takie dywagacje nie służą zarówno pani pułkownik, jak i sprawie".

"Każdy żołnierz w WP ma szansę, żeby zostać generałem, pani pułkownik Sochan jest oficerem, który jest zaangażowany w pracę, w służbę, ale żadna decyzja tego rodzaju nie zapadła" - dodał.

Reklama

"Nie chciałbym żeby pani pułkownik, słuchając mojej wypowiedzi, odebrała tę wypowiedź jako ocenę jej służby. Ja mam wysoką ocenę służby pani pułkownik, ale żadne decyzje nie zapadły" - zastrzegł.

Jak podawały media, resort na dowódcę 9. Zmiany PKW w Afganistanie przygotowywała płk Sochan, która w czasie, gdy na czele MON stał Antoni Macierewicz, była szefową Centrum Operacyjnego, zajmującego się m.in. promocją resortu i kontaktami z mediami. Media zaznaczały, że pułkownik nie ma doświadczenia dowódczego ani liniowego. Spekulowano też, że jako pierwsza kobieta w służbie czynnej otrzyma generalski awans w Wojsku Polskim.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy