Reklama

Reklama

​Ks. Tymoteusz Szydło poprosił o dyspensę od celibatu

Ks. Tymoteusz Szydło poprosił papieża o przeniesienie do stanu świeckiego. W piśmie zawarł również deklarację uruchomienia procedury uzyskania dyspensy od celibatu - informuje w rozmowie z "Wirtualną Polską" ks. Mateusz Kierczak, rzecznik diecezji bielsko-żywieckiej.

"Obecnie moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły. Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania" - napisał ks. Tymoteusz Szydło w swoim oświadczeniu, dotyczącym rezygnacji z kapłaństwa.

"W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego, by uregulować moją pozycję kanoniczną i nie pozostawać w konflikcie sumienia" - przekazał syn byłej premier Beaty Szydło.

Reklama

Informację o wpłynięciu stosownego dokumentu do kurii potwierdził w rozmowie z "WP" rzecznik diecezji bielsko-żywieckiej Mateusz Kierczak. 

Jak dodał rzecznik, w piśmie zawarta została także deklaracja uruchomienia procedury uzyskania dyspensy od celibatu i zwolnienia z obowiązków kapłańskich.

Stan świecki a celibat

W sytuacji, gdy ksiądz decyduje się na porzucenie kapłaństwa i odejście do stanu świeckiego, wciąż obowiązują go śluby celibatu. Zwolnienie z celibatu może się dokonać jedynie wtedy, gdy zgodzi się na nie papież.

Prawo kościelne przewiduje cztery sytuacje, które pozwalają na złożenie takiej prośby:

- porzucenie życia kapłańskiego - czyli przejście w stan świecki

- brak należytej wolności - dotyczy osób zmuszonych do przyjęcia święceń

- brak należytej odpowiedzialności - dotyczy osób, które nie mają władzy umysłowej nad zobowiązaniami, jakie poczyniły względem Kościoła

- trwała niezdolność do życia w celibacie - dotyczy osób, dla których celibat okazał się niemożliwym do spełnienia wyzwaniem. 

Święcenia kapłańskie przyjął w 2017 roku

Ks. Tymoteusz Szydło urodził się w 1992 roku. Jest synem Beaty Szydło, byłej premier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, dziś europosłance tego ugrupowania, oraz Edwarda Szydło, dyrektora Społecznej Szkoły Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu. Ma brata Błażeja.

W 2011 roku wstąpił do wyższego seminarium w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 2017 roku.

Był wikarym w Buczkowicach.

Latem 2019 roku za zgodą biskupa Romana Pindela Tymoteusz Szydło nie rozpoczął posługi w kolejnej parafii w Oświęcimiu, a udał się na urlop. Towarzyszyły temu liczne plotki, które w oświadczeniu uciął mec. Zaborowski.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy