Reklama

Reklama

Ks. Adam Boniecki z nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności

Ksiądz Adam Boniecki, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", otrzymał na Wawelu Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Ksiądz Boniecki, od lat zaangażowany jest w pracę na rzecz otwierania Kościoła na dialog ze społeczeństwem, w tym również z ludźmi wątpiącymi i niewierzącymi - czytamy w laudacji na cześć laureata.

Odbierając nagrodę, laureat przywołał mistrzów, którzy go ukształtowali - red. Jerzego Turowicza i ks. Karola Wojtyłę, późniejszego Jana Pawła II.

Wyznał, że włączenie jego osoby do znamienitego grona osób, którym przyznano nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności jest dla niego zaszczytem, do którego nigdy nie aspirował i którego się nie spodziewał.

Ksiądz Boniecki mówił o wielkim zażenowaniu, które mu towarzyszy. "Jestem zażenowany, zawstydzony faktem, że ja kapłan prosty w takim gronie się znalazłem" - powiedział.

Reklama

Zdaniem księdza Adama Bonieckiego to właśnie dzięki doborowi laureatów nagroda zachowała swój prestiż i ogromne znaczenie.

Polskie Noble ustanowiono w 1908 roku

Nagroda im. Jerzmanowskich, nazywana "polskim Noblem", została ustanowiona w 1908 roku przez naukowca i filantropa Erazma Jerzmanowskiego. Przyznawanie nagrody wznowiono w 2009 r., w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego. Pierwszą powojenną laureatką została Janina Ochojska-Okońska.

Do grona laureatów "polskiego Nobla" należą miedzy innymi: kardynał Adam Sapieha, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski i Jerzy Nowosielski.

Osoba nagrodzona oprócz medalu otrzymuje czek w wysokości 100 tysięcy złotych, który wystawia samorząd województwa małopolskiego. Kiedyś była to równowartość 12 kilogramów złota.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy