Reklama

Krzysztof Szczerski podsumowuje dwulecie prezydentury Andrzeja Dudy

"Drugi rok prezydentury Andrzeja Dudy był czasem jego ważnych inicjatyw" - mówi PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wśród najważniejszych wymienił pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucji, a także wizytę w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa.

W niedzielę mijają dwa lata od chwili, gdy prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

"Drugi rok prezydentury to czas wielu ważnych inicjatyw prezydenta; bardzo wiele wydarzeń istotnych dla Polski skupiało się wokół działań prezydenta" - ocenił szef gabinetu prezydenta.

"Jeśli chodzi o politykę krajową, to bez wątpienia najważniejszą inicjatywą było zgłoszenie woli przeprowadzenia referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji, a wcześniej - szerokiej akcji obywatelskiego tworzenia konstytucji" - powiedział Szczerski. Jak dodał, będzie to kontynuowane w przyszłym roku.

Reklama

"Prezydent chce razem z obywatelami tworzyć nową konstytucję - to jest, w sensie politycznym, wewnątrz kraju najważniejsza inicjatywa, która w jakiś sposób planowo uruchamia zupełnie nowy proces polityczny w Polsce" - ocenił minister.

Odnosząc się do polityki zagranicznej, Szczerski ocenił, że szczególne znaczenie miało kilka wydarzeń. "Po pierwsze to realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, dlatego, że rok temu cieszyliśmy się z jego decyzji, ale w tym roku możemy się cieszyć także z ich implementacji" - zaznaczył.

"Rzeczywiście wojska natowskie są w Polsce tak, jak prezydent obiecał. Tak zdecydowano w poprzednim roku na szczycie NATO w Warszawie i po roku jesteśmy w pełni zadowoleni z tego, że to zostało wdrożone" - powiedział Szczerski.

Do ważnych wydarzeń zaliczył także "skuteczną, zakończoną sukcesem kampanię" dotyczącą niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zainaugurowaną przez prezydenta. 

"Po trzecie - szczyt Trójmorza, z udziałem prezydenta Donalda Trumpa, dlatego, że to było wydarzenie globalne, a jednocześnie regionalne, takie, które łączyło naszą inicjatywę dotyczącą naszego regionu (...), ale też z udziałem prezydenta Trumpa, który pokazał skuteczność naszej dyplomacji" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Minister ocenił, że drugi rok prezydentury Andrzeja Dudy był też rokiem inicjatyw głowy państwa na rzecz obywatelskiej Polski, a jednocześnie czasem bardzo silnego wzmacniania polskiej pozycji na arenie międzynarodowej. "O ile w pierwszym roku była kwestia przedstawienia naszych priorytetów, to w tym roku możemy już mówić o konkretach, które wzmacniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także pozycję Polski na arenie międzynarodowej i to bardzo wyraźnie" - powiedział Szczerski. 

"Prezydent osobiście pracuje nad zmianami w sądownictwie"

"W Kancelarii Prezydenta toczą się prace nad systemową reformą sądownictwa; prezydent Andrzej Duda ma w tym względzie własne pomysły; także osobiście pracuje nad tymi propozycjami" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W ostatnim czasie prezydent zawetował dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.

Szczerski, pytany przez PAP kiedy prezydenckie projekty zostaną przedstawione, odpowiedział, że "prace w Kancelarii Prezydenta się toczą".

"Właśnie teraz trzeba dać czas ekspertom i prawnikom na wypracowanie pomysłu, bo będzie to reforma systemowa. Reforma warta jest omawiania dopiero wtedy, kiedy jest przedstawiana w całości, a nie we fragmentach" - ocenił Szczerski.

"Prezydent ma też w tym względzie własne pomysły, więc też jest tak, że prezydent pracuje także osobiście nad tymi propozycjami, więc to wszystko się złoży razem i będziemy mieć efekt końcowy" - wyjaśnił szef gabinetu prezydenta.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy