Reklama

Reklama

Krzysztof Szczerski: Andrzej Duda chce powstania dyplomatycznego odpowiednika BBN

Prezydent oczekuje, że w Kancelarii Prezydenta powstanie specjalne biuro realizujące zadania wynikające z tego, iż prezydent RP to najwyższy przedstawiciel Polski na arenie międzynarodowej; od dziś zaczynamy ten projekt "dyplomatycznego BBN" realizować - poinformował Krzysztof Szczerski.

- Od dzisiaj zaczynamy ten projekt - dyplomatycznego BBN - realizować. Od dzisiaj mam pełnomocnictwa i zaczynamy prace nad różnymi koncepcjami takiego Biura, a prezydent ostatecznie rozstrzygnie, jaki będzie jego kształt organizacyjny - powiedział prezydencki minister.

Andrzej Duda dokonał w poniedziałek zmian w składzie swej kancelarii; między innymi ustanowił Krzysztofa Szczerskiego, dotychczasowego szefa gabinetu prezydenta RP, swym pełnomocnikiem do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

- Pan prezydent dzisiaj przy wręczeniu mi powołania wyraźnie powiedział, że idea jest taka, aby obok Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które realizuje specyficzne obowiązki prezydenta, jakie dotyczą zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i kwestii dbania o bezpieczeństwo państwa polskiego, powstała druga wyspecjalizowana komórka w Kancelarii Prezydenta, która w sposób pełny będzie realizowała zadania wynikające z tego, że prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej Polskiej w relacjach międzynarodowych - powiedział Szczerski.

Reklama

"Podsumowanie dorobku ostatnich bardzo aktywnych pięciu lat"

Biuro Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, jak zaznaczył Szczerski, będzie współpracowało z premierem i ministrem spraw zagranicznych w realizacji polskiej polityki zagranicznej. - Plan powstania tego biura to podsumowanie dorobku ostatnich bardzo aktywnych pięciu lat, w ciągu których prezydent Duda odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy, w których współdziałał z Radą Ministrów, dotyczące relacji transatlantyckich czy też inicjatywy Trójmorza - podkreślił.

Jak dodał, prezydent uznał, że należy usystematyzować zakres polityki głowy państwa, jakim jest uczestnictwo w polityce międzynarodowej, poprzez wyodrębnienie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP i większą instytucjonalizację tej polityki w ramach Kancelarii Prezydenta.

- Docelowo zatem model jest taki, że KPRP jako główna instytucja obsługująca urząd prezydenta RP, a w jej ramach funkcjonują dwa wyspecjalizowane biura, które zajmują się dwoma wyszczególnionymi w konstytucji obszarami kompetencji prezydenta RP, czyli Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Biuro Polityki Międzynarodowej - mówił Szczerski.

Prezydencki minister powiedział, że jego zadaniem jest teraz "sformułowanie koncepcji funkcjonowania Biura Polityki Międzynarodowej, przedyskutowania jej w ramach władz publicznych oraz docelowo przekształcenie istniejącego obecnie Biura Spraw Zagranicznych w Biuro Polityki Międzynarodowej". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy