Reklama

Krzysztof Bosak: Poglądy lewicowe stały się modne

Krzysztof Bosak twierdzi, że poglądy lewicowe stały się "w pewien sposób modne". Jan Śpiewak odpowiadał mu w "Debacie Dnia" w Polsat News, że opinie wyrażane przez posła Konfederacji są dziś "w absolutnym mainstreamie". Tymczasem z zestawienia przygotowanego przez CBOS wynika, że po raz pierwszy od 20 lat wśród młodych Polaków poglądy lewicowe dominują nad prawicowymi.

W 2020 roku odsetek młodych Polaków (18-24 lata) deklarujących lewicowe poglądy wzrósł niemal dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. Po 1990 roku jest to najwyższy, bo aż 30-procentowy wynik. Prawicowe poglądy deklaruje natomiast ponad 25 procent.

Jednocześnie spadła liczba osób, które uważają się za centrystów, a przede wszystkim tych, którzy na pytanie o poglądy w 2019 roku odpowiadali "trudno powiedzieć". Takie wyniki mogą być pokłosiem epidemii i związanych z nią restrykcji oraz sporu o zmiany w prawie aborcyjnym.

Reklama

- Ludzie młodzi chętniej przyjmują w tej chwili wyraziste tożsamości niż było to jeszcze jakiś czas temu. Moim zdaniem wynika to z tego, że poglądy lewicowe stały się w pewien sposób modne. Ci którzy jeszcze 10 lat temu powiedzieliby, że nie mają określonych poglądów, albo są centrowcami, dziś chętnie przyznają się do poglądów lewicowych - mówił Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, w "Debacie Dnia".

Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa" ocenił, że jego przedmówca ma "trochę racji, mówiąc o modzie".

- Przez 30 lat mieliśmy totalną hegemonię prawicowych, konserwatywnych, wolnorynkowych ugrupowań. Teraz wahadło idzie w drugą stronę - dodał. - Można powiedzieć, że poglądy Krzysztofa Bosaka i Konfederacji znajdują się dzisiaj w absolutnym mainstreamie - powiedział.

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy