Reklama

Reklama

Kryzys na granicy. Polscy funkcjonariusze oślepiani są laserami

Na nagraniu opublikowanym przez policję widać, jak funkcjonariusze oślepiani są światłem stroboskopowym i laserami. Nagranie pochodzi z interwencji w gminie Czeremcha - podał zespół prasowy podlaskiej policji.

"Wieczorem policjanci interweniujący w związku z próbą przekroczenia granicy pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską, oślepiani byli przez białoruskich funkcjonariuszy światłem stroboskopowym i laserami" - poinformowała policja w mediach społecznościowych, publikując 22-sekundowy film z tego miejsca.

Jak powiedział rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, interwencja miała miejsce około godz. 19 w miniony czwartek w związku z próbą przekroczenia granicy między Opaką Dużą i Wólką Terechowską (gmina Czeremcha). W działaniach wzięło udział około 80 policjantów, również żołnierze i funkcjonariusze SG.

Reklama

46 prób przekroczenia granicy

"Wczoraj tj. 02.12. na granicy polsko-białoruskiej było 46 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 9 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią.

Reklama

Reklama

Reklama