Reklama

Reklama

Kryzys na granicy. Kumoch: Opcja uruchomienia art. 4 NATO cały czas na stole

- Trwają rozmowy z sojusznikami z NATO w sprawie ewentualnego uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Ta opcja cały czas jest na stole - zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch po naradzie BNN dotyczącej sytuacji na granicy.

We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefów resortów, służb oraz Sil Zbrojnych. 

Po spotkaniu prezydencki minister Jakub Kumoch poinformował, że obecnie trwają rozmowy z sojusznikami z NATO w sprawie ewentualnego uruchomienia art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. - Jest to pewna opcja, która cały czas jest na stole - mówił.

Pytany o rozmowę kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką podkreślił, że Polska o niej wiedziała. - Polska strona była informowana przez niemieckich partnerów o rozmowie i jej treści - powiedział minister. Dodając, że jej treść jest niejawna. 

Reklama

Kumoch zaznaczył również swoje obiekcje, co do sensu rozmów z Władimirem Putinem, z którym rozmawiał prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak zaznaczył, w trakcie rozmów Merkel z Łukaszenką i Macrona z Putinem nie zapadły żadne ustalenia dotyczące polskiej granicy. - Polska sama dyskutuje na temat swoich granic i swojego bezpieczeństwa - podkreślił. 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej powiedział też, że na spotkaniu w BBN omawiano cały szereg spraw związanych zarówno z bezpieczeństwem, jak i polityką zagraniczną. - Zarówno pan prezydent, jak i pan premier wyrażają bezwarunkowe wsparcie dla wszystkich, którzy na granicy białoruskiej dzień i noc bronią naszego bezpieczeństwa - powiedział Jakub Kumoch.

Zobacz także: Migranci napierają dziś na polską granicę. Zobacz relację na żywo 

Rzecznik rządu: Pod uwagę brane są pesymistyczne warianty

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że dochodzi do kolejnej próby przeforsowania granicy polskiej. - Zarówno polska policja, Straż Graniczna, jak i polskie wojsko mają wytyczne, by nie dopuścić do jakiegokolwiek przeforsowania polskiej granicy - podkreślił.

Dodał, że na granicę cały czas są kierowane odpowiednie środki jeśli chodzi o wojsko, WOT, Policję i Straż Graniczną.

Müller poinformował również, że podczas wtorkowego spotkania omawiano "wszystkie możliwe warianty rozwoju sytuacji" na wschodniej granicy. Zaznaczył, że te informacja mają charakter niejawny. Podkreślił jednocześnie, że "są brane pod uwagę również warianty, które są pesymistyczne, czyli że ten konflikt może się przeciągać przez najbliższe miesiące"

- Wiemy o tym doskonale, że reżim dyktatora Łukaszenki pod również kierownictwem prezydenta Władimira Putina ma ten cały sposób organizacji przepływu migrantów na teren Białorusi zorganizowany, przemyślany - powiedział rzecznik rządu.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z premierami Litwy i Łotwy rozważają uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Artykuł ten mówi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Reklama

Reklama

Reklama