Reklama

Reklama

Krystyna Łybacka nie żyje. Była minister edukacji zmarła w wieku 74 lat

Nie żyje Krystyna Łybacka, była minister edukacji, wieloletnia posłanka SLD. Zmarła w szpitalu w Poznaniu, po ciężkiej chorobie. Miała 74 lata.

Krystyna Łybacka zmarła w poniedziałek wieczorem (20 kwietnia) w szpitalu w Poznaniu, po ciężkiej chorobie. Jak zaznaczono, jej śmierć nie jest związana z koronawirusem. Miała 74 lata.

Informację o jej śmierci potwierdził były dyrektor jej biura Ryszard Zaczyński. "W ostatnich miesiącach walczyła z chorobą. Nagłą, ale bardzo ciężką. To dla nas bardzo bolesny czas" - powiedział.

"Odeszła wielka dama polskiej polityki"

"Krystyna Łybacka nie żyje. Odeszła wielka dama polskiej polityki. Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci" - napisał na Twitterze Leszek Miller.

Reklama

Były premier przyznał, że wiadomość o odejściu Krystyny Łybackiej była dla niego wstrząsająca. 

"Miałem zaszczyt ją znać od wielu lat. To była niezwykła kobieta" - powiedział. "To była wybitna znawczyni problemów polskiej edukacji, ceniona bardzo w Parlamencie Europejskim. Trudno przyjąć tę wiadomość, że już jej nie ma wśród nas" - dodał Miller.

"Wielkością jej było to, czego w polityce najmniej"

"Odeszła Krystyna Łybacka, wielka dama polskiej lewicy. Wielkością jej było to, czego w polityce najmniej: mądrość, empatia, czułość i kultura. Będziemy tęsknić za Tobą, Krysiu" - napisał z kolei Robert Biedroń.

Prezydent: Będzie jej brakowało w polskim życiu i polityce

Do śmierci Łybackiej odniósł się również na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce" - napisał.

"Przyzwoita, lojalna i silna"

W mediach społecznościowych we wtorek kolejni politycy pożegnali byłą szefową resortu edukacji.

Liderka Inicjatywy Polskiej i wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka napisała: "Smutna wiadomość - zmarła Krystyna Łybacka. Minister edukacji, posłanka, ekspertka. Ale przede wszystkim przyzwoita, lojalna i silna osoba. Nieczęste w polityce. Żegnaj, Krystyno".

Bartosz Arłukowicz, europoseł PO, polityk wcześniej związany z SLD, napisał: "Żegnam Cię z dobrym wspomnieniem. I szacunkiem".

"Smutna wiadomość. Odeszła Krystyna Łybacka. Dama polskiej polityki, wrażliwa społecznie, odnosząca się z szacunkiem do każdego człowieka. Żegnaj, Krysiu" - napisała z kolei była polityk SLD, obecnie związana z KO, Katarzyna Piekarska.

Siedmiokrotnie wybierana na posła na Sejm

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie w Wielkopolsce. W 1968 r. ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktoryzowała się w 1976 r. na Politechnice Poznańskiej, z którą pozostała związana zawodowo jako wykładowca akademicki.

W 1991 r. po raz pierwszy zdobyła mandat poselski, który sprawowała nieprzerwanie do 2014 r., zasiadając w Sejmie I, II i III, IV, V ,VI i VII kadencji. Była wiceprzewodniczącą SLD oraz szefową wielkopolskich struktur partii. W latach 2001-2004 pełniła funkcję minister edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Milera. W latach 2014-2019 była deputowaną do Parlamentu Europejskiego, także z list SLD.

Działalność publiczną zakończyła w lipcu 2019 r. wraz z wygaśnięciem kadencji w PE. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy