Reklama

Reklama

Krótsza praca na etacie. Propozycja Tuska czy Partii Razem? Sondaż

Do pracy cztery dni w tygodniu czy może po siedem godzin dziennie? W związku z niedawnymi propozycjami polityków w sondażu zapytano Polaków, co sądzą o takich zmianach. Jak się okazuje, nie wszyscy są entuzjastami skrócenia wymiaru pracy na etacie w jakiejkolwiek formie.

W sondażu SW Research przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej" badani zostali zapytani o dwie propozycje skrócenia wymiaru pracy na etacie: pomysł skrócenia pracy do czterech dni (32 godz. tygodniowo) przedstawiony przez Donalda Tuska podczas spotkania z sympatykami w sobotę w Szczecnie, a także pomysł skrócenia dnia pracy do siedmiu godz. (35 godz. tygodniowo), proponowany w programie partii Razem.

Badanie wykazało, że 27,6 proc. respondentów popiera pomysł czterodniowego tygodnia pracy, natomiast 19 proc. - siedmiogodzinnego dnia pracy.

26,2 proc. oceniło, że czas pracy powinien pozostać bez zmian (pięć dni w tygodniu po osiem godzin), a 27,2 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Reklama

W dużych miastach chcą pracować cztery dni

"Propozycję Platformy Obywatelskiej za atrakcyjną uważa głównie co trzecia osoba między 25. a 34. rokiem życia i 35 proc. respondentów o dochodach netto mieszczących się w granicach 3001 zł - 5000 zł.

Z uwagi na klasę wielkości miejscowości, propozycję największej partii opozycyjnej popierają najczęściej osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (32 proc.). Najniższym poziomem aprobaty dla projektu PO wyróżniają się osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym - 16 proc., które preferują pozostanie przy obecnych ramach czasu pracy (35 proc.).

Propozycja Razem cieszy się największym poparciem wśród osób z miast liczących do 20 tys. mieszkańców (28 proc.)" - czytamy w komentarzu SW Research opublikowanym w "Rzeczpospolitej".

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 lipca na dobranej w sposób losowo-kwotowy próbie 800 internautów powyżej 18. roku życia. Jak informuje agencja, "struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy