Reklama

Krótki powrót zimy. Pogoda na najbliższe dni

Krótki powrót zimy. Napływa akrtyczne powietrzePo kilku dniach wiosnnej pogody nadchodzi zmiana. Nad Polskę dociera chłodny front atmosferyczny, który przyniesie krótki powrót zimy. Od niedzielnego popołudnia arktyczne powietrze zacznie obniżać temperaturę, a miejscami przyniesie opady śniegu. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni.

Jak przekazała Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę pogodę nad Polską będzie kształtował się niż z centrum w rejonie Zatoki Ryskiej. Z zachodu na wschód kraju przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny.

- Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Wysoko w górach spadnie śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni Celsjusza nad morzem, 7-8 na północy, w centrum 10-11, do 13 stopni na południu kraju - prognozuje Tomczuk.

Reklama

Jak dodała, "wiatr będzie umiarkowany, czasami porywisty, w czasie burz osiągający prędkość w porywach do 65 km/h, a poza burzami do 55 km/h, z kierunków zachodnich".

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W drugiej połowie nocy opady deszczu będą przechodziły w deszcz ze śniegiem, a na północy kraju w śnieg. W górach spodziewane są opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie na Pomorzu, Podlasiu i Suwalszczyźnie minus 1 (przy gruncie do minus 5), w centrum 1-2 na plusie, do plus 5 stopni na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 55 km/h.

Ochłodzenie w Polsce. Kiedy wróci wiosna?

Jak zauważa portal TwojaPogoda.pl, w poniedziałek temperatura w kraju nie przekroczy nigdzie 5 stopni Celsjusza. Późnym popołudniem zacznie się robić coraz zimniej, a w nocy chwyci mróz. Na coraz większym obszarze kraju spodziewane są także opady śniegu.

Osadzający się śnieg i pośniegowe błoto, a także zamarzający deszcz spowodują, że drogi i chodniki będą śliskie.

Wtorek to kolejny dzień opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. O poranku można spodziewać się lekkiego mrozu, a w ciągu dnia temperatura wzrośnie maksymalnie do 5 stopni Celsjusza. Na południu i wschodzie Polski pokrywa śnieżna może mieć grubość od 1 do 3 centymetrów.

W Tatrach opady śniegu zapowiadane są na poniedziałek i wtorek. Temperatura w górach spadnie poniżej zera, osiągając w wtorek w nocy do -16 stopni. Śnieg spadnie również w Zakopanem, a temperatura w mieście pod Giewontem spadnie do 6 stopni mrozu.

W Tatrach cały czas obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. 

Zdaniem synoptyków IMGW-PIB, ochłodzenie potrwa do środy. Od czwartku spodziewany jest stopniowy wzrost temperatury. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | zima | wiosna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy