Reklama

Reklama

Kropiwnicki: Materiały ws. Ziobry przekażę prokuraturze

Szef sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Robert Kropiwnicki (PO) zapowiedział w piątek, że zgromadzone przez komisję materiały ws. postawienia przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry przekaże prokuraturze.

Sejm zdecydował w piątek, że Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu. Do podjęcia przez Sejm uchwały w tej sprawie potrzebnych było co najmniej 276 głosów, za pociągnięciem Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej przed TS w piątkowym głosowaniu opowiedziało się 271 posłów. Przeciwko było 152 posłów, od głosu wstrzymało się dwóch.

"Prawdą jest, że zabrakło pięciu głosów w tym głosowaniu, nad czym bardzo ubolewam. Wszystko wskazuje na to, że Zbigniew Ziobro uniknie odpowiedzialności politycznej za swoje działania, ale mam nadzieję, że nie uniknie odpowiedzialności karnej" - powiedział Kropiwnicki po głosowaniu.

Reklama

Poinformował, że cały materiał zgromadzony w postępowaniu dowodowym przed komisją przekaże do prokuratury jako zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa urzędniczego z art. 231, par. 1 Kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień. "Myślę, że ten materiał jest szeroki, bardzo mocno opracowany i prokuratura będzie miała poważne podstawy do tego, żeby postawić zarzuty Zbigniewowi Ziobrze. Jeszcze dzisiaj podpiszę pismo, żeby wyszło do prokuratury" - zapowiedział Kropiwnicki.

Pytany o nieobecność na głosowaniu ws. TS dla Ziobry dziewięciu posłów Platformy, w tym m.in. premier Ewy Kopacz, poseł podkreślił, iż ważne dla niego jest, że "cała Platforma głosowała za wnioskiem". "Brakło kilku głosów, zabrakło też kilku głosów z PSL, niestety nie odpowiadam za tych posłów, którzy nie przyszli na głosowanie" - dodał polityk PO.

Według niego, absencja części posłów to efekt tego, że część posłów zajęła się już kampanią wyborczą w okręgach  zamiast pracą na sali sejmowej.

Reklama

Reklama

Reklama