Reklama

Reklama

​Kraków: Zabójstwo wiceszefowej prokuratury. Będzie kolejna opinia biegłych

Sąd ponownie zajmuje się sprawą Przemysława J., który jest oskarżony o zabójstwo swojej matki - Anny J., wiceszefowej krakowskiej prokuratury. Podczas czwartkowej rozprawy zdecydowano o dopuszczeniu dowodu z opinii innych biegłych lekarzy psychiatrów.

Krakowski sąd w marcu ubiegłego roku wymierzył 29-letniemu wówczas Przemysławowi J. karę dożywotniego pozbawienia wolności. Mężczyznę oskarżono o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej matki, której zadał prawie 90 ciosów nożem i innym narzędziem. Anna J. była wiceszefową Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Rozprawa za zamkniętymi drzwiami

Od tego wyroku - jak poinformował rzecznik krakowskiego sądu apelacyjnego Tomasz Szymański - odwołali się obrońcy J. 

Podczas czwartkowej rozprawy, która odbyła się za zamkniętymi drzwiami, zdecydowano o dopuszczeniu dowodu z opinii innych biegłych psychiatrów.

Reklama

Poprzednia opinia biegłych

Wcześniej w sprawie J. została wydana opinia specjalistów z Katedry Medycyny Sądowej i dołączona do niej opinia dwóch biegłych lekarzy psychiatrów. Obrońcy J. mieli jednak wątpliwości, dotyczące tak sporządzonej opinii.

"W ocenie obrony to w ogóle nie jest opinia psychiatryczna - a jeśli nawet, to jest ona wadliwa i wymaga dopuszczenia dowodu z opinii innych biegłych" - tłumaczył sędzia Szymański. Jak dodał, "główna oś apelacji dotyczy zatem kwestii niewyjaśnienia - w ocenie obrony - w pełni kwestii poczytalności Przemysława J".

Obrońcy w swoich apelacjach, którymi sąd zajmie się po rozstrzygnięciu kwestii poczytalności, podnieśli również zarzut "rażąco surowej kary". Wskazywali, że nawet w sytuacji ponownego uznania pełnej poczytalności, powinna ona być niższa.

Wątpliwości, co do tej kwestii nie miała prokuratura. Jak mówił po ogłoszeniu ubiegłorocznego wyroku prok. Wojciech Konstanty, "poczytalność - zarówno w czasie popełniania przestępstwa, jak i po jego popełnieniu - nie budzi żadnych wątpliwości". "Oskarżony był poczytalny i potwierdził to sąd" - wskazywał.

Z kolei broniący Przemysław J. adwokat Jan Widacki ocenił wówczas, że "oskarżony nie tylko nie był poddany obserwacji psychiatrycznej, ale nawet nie był porządnie psychiatrycznie zbadany".

Przemysław J. odpowiadał także za zadanie ciosów nożem ochroniarzowi budynku, w którym zaatakował matkę, grożenie atrapą broni mężczyźnie, któremu - uciekając - zabrał samochód, oraz za jazdę pod wpływem alkoholu.

Brutalne zabójstwo na zamkniętym osiedlu w Krakowie

Do zabójstwa Anny J. doszło w sobotę 9 stycznia 2016 r., w mieszkaniu na zamkniętym osiedlu w Krakowie. Policja otrzymała zgłoszenie, że w jednym z bloków słychać było krzyk kobiety, a chwilę po tym z mieszkania wyszedł mężczyzna poplamiony krwią. Na miejsce przyjechał pluton alarmowy i kilka radiowozów.

Mężczyzna wsiadł do samochodu i zaczął uciekać. Po drodze miał wypadek i przesiadł się do innego auta, którego kierowcę sterroryzował atrapą broni. Uciekając tym pojazdem, uderzył w autobus komunikacji miejskiej, potem spowodował inną kolizję, a w końcu zaczął uciekać pieszo.

Ścigający go policjanci wzywali J. do odrzucenia broni, ale mężczyzna tego nie zrobił. Padły strzały ostrzegawcze, ale ostatecznie uciekający został obezwładniony przy pomocy paralizatora. Zatrzymany był pod wpływem alkoholu.

W śledztwie J. nie odniósł się do zarzutu zabicia matki. Dla dobra wymiaru sprawiedliwości przejęła je Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Z opinii biegłych lekarzy wynikało, że oskarżony zdawał sobie sprawę ze swojego działania i mógł zapanować nad swoim postępowaniem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama