Reklama

Reklama

​Kownacki: Otwarcie przetargu na śmigłowce po Nowym Roku

"Na początku przyszłego roku zostanie otwarty przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Wszystko będzie zależeć od przygotowania firm, które chcą wziąć w nim udział" - zapowiedział w niedzielę wiceszef ministerstwa obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Wiceminister, w programie "Minęła 20" na antenie TVP Info, był pytany o termin otwarcia propozycji dla oferentów chcących wziąć udział w przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii.

"Liczę, że to będzie początek roku 2018, jeżeli firmy będą przygotowane do złożenia ofert. Tak naprawdę my jesteśmy gotowi, żeby to zrobić w każdej chwili. Tylko są wnioski firm, które biorą udział w tym postępowaniu, że chcą się dobrze przygotować, chcą złożyć dobrą dokumentację. Muszą dokonać kolejnych analiz i potrzebują jeszcze trochę czasu. Pytanie kiedy dokładnie, to jest pytanie do tych firm" - powiedział Kownacki.

Reklama

"Liczymy, że na początku roku 2018 ta sprawa będzie zmierzała ku swojemu finałowi" - dodał. Wiceszef MON ocenił, że jest to "ekspresowe tempo" w porównaniu z prowadzeniem postępowania "bez efektu" przez rząd Platformy Obywatelskiej.

Kownacki był również pytany o to, za jaką kwotę Polska ma zamiar kupić od Stanów Zjednoczonych system rakiet Patriot. Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w ubiegłym miesiącu Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dol.

Wiceszef MON powiedział, że będzie to niższa kwota niż ta przedstawiona przez rząd USA. Dodał, że ta kwestia będzie jeszcze przedmiotem "poważnej dyskusji".

Kownacki zaznaczył, że system obrony powietrznej jest potrzebny Polsce, ale musi być zakupiony za racjonalną cenę. Wskazał, że obecne zachowanie opozycji w tej sprawie działa na korzyść amerykańskich lobbystów.

"Próbują robić rwetes, że kwota 10,5 mld dolarów jest dla nas nieakceptowalna. Jest dla nas nieakceptowalna, bo jest za wysoka i o tym wie także przemysł amerykański i rząd amerykański. I wiem, że ona będzie spokojnie znacząco niższa" - powiedział wiceszef MON.

Dodał, że Amerykanie traktują Polskę jako znaczącego partnera w Europie Środkowej, który potrzebuje sprzętu i są "racjonalni w tym". Natomiast według Kownackiego, nieracjonalnie zachowuje się opozycja, która "zamiast stać po stronie polskiego rządu, stoi po stronie amerykańskiego przemysłu".

Kownacki zapewnił, że sprzęt zostanie kupiony "już niedługo".

"Cały ostatni tydzień ekipa z Ministerstwa Obrony Narodowej specjalistów siedziała w Stanach Zjednoczonych, rozmawiała z rządem amerykańskim i z przemysłem, negocjując linijka po linijce zapisy umowy i sprawdzając, gdzie tę kwotę można obniżyć" - podkreślił wiceminister.

Dodał, że prawdopodobnie na początku 2018 r. odbędzie się druga tura rozmów z rządem amerykańskim, po której będzie "bardzo blisko finalizacji pierwszego etapu podpisania kontraktu".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy