Reklama

Reklama

Kornel Morawiecki nie żyje. Politycy żegnają legendę "Solidarności"

W poniedziałek, w wieku 78 lat, po długiej chorobie zmarł marszałek senior Kornel Morawiecki. Legendę "Solidarności" żegnają na Twitterze politycy, składając kondolencje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego rodzinie.

Kornel Morawiecki, fizyk, nauczyciel akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji zmarł w poniedziałek. Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego miał 78 lat. 

Kornel Morawiecki był legendą "Solidarności", wieloletnim działaczem opozycji antykomunistycznej, jednym z przywódców strajków z sierpnia 1980 r. i posłem. 

W styczniu 2019 r. Morawiecki trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. W jednym z wywiadów przyznał, że wykryto u niego raka trzustki.

Reklama

O śmierci Kornela Morawieckiego poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Politycy składają kondolencje

"Odszedł Pan Marszałek Kornel Morawiecki. Niezłomny Wojownik o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Twórca i symbol Solidarności Walczącej. Cześć Jego pamięci! RiP" - napisał prezydent Andrzej Duda.

"Z ogromnym żalem potwierdzam, że zmarł dziś Kornel Morawiecki - Marszałek Senior Sejmu RP, kawaler Orderu Orła Białego. Człowiek, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Prosimy o modlitwę w tej trudnej chwili" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Michał Dworczyk: Odszedł Kornel Morawiecki. Człowiek z piękną historią, wierny zasadom, bezkompromisowo walczący o niepodległość Ojczyzny, wielki Polak. Panu Premierowi i jego rodzinie składam w imieniu całej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów najszczersze wyrazy współczucia.

"Panie Premierze, proszę przyjąć serdeczne wyrazy współczucia dla Pana i całej rodziny. Będziemy pamiętać o Pańskim Ojcu i jego pracy dla naszej Ojczyzny" - napisał Donald Tusk.

Z kondolencjami pospieszyła również ambasador USA Georgette Mosbacher.

Beata Szydło:

"Z żalem odebrałem wiadomość, że odszedł Kornel Morawiecki. W ostatnich latach pewnie wiele nas różniło, ale to nie zmienia faktu, że za jego życiowe dokonania należy mu się wielki szacunek. Moje kondolencje dla premiera" - napisał z kolei Robert Biedroń. 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski:

"Odszedł od nas niestrudzony wojownik o wolną Polskę Kornel Morawiecki... Pamięć o Nim pozostanie. Największa strata, Panie Premierze wyrazy głębokiego współczucia" - napisała Elżbieta Rafalska.

Paweł Kukiz w rozmowie z PAP powiedział, że w momencie, kiedy dowiedział się o śmierci Kornela Morawieckiego, poczuł ściśnięcie w gardle ze względu na ich wieloletnią współpracę. 

"Pamiętam, jaki byłem dumny, że zdecydował się startować do Sejmu z moich list, jako legenda 'Solidarności Walczącej'" - wspominał. "Kornel Morawiecki jako człowiek był człowiekiem ideowym, z całą pewnością" - ocenił.

Kornela Morawieckiego na Twitterze pożegnał również lider PO Grzegorz Schetyna.

Małgorzata Kidawa-Błońska: 

"Ze smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego. W swym wielkim Miłosierdziu niech Pan przyjmie do Swego Królestwa duszę Zmarłego, pomny na Jego wysiłek i wkład w budowanie naszej wolnej Ojczyzny, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"Ojczyzna straciła dzisiaj jedną z najwybitniejszych postaci kilku ostatnich dziesięcioleci" - dodał Stanisław Karczewski.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz:

We Wrocławiu zostanie wystawiona księga kondolencyjna. Poinformował o tym prezydent miasta Jacek Sutryk.

"Wielki Polak, dobry człowiek i ojciec" - tak o Kornelu Morawieckim napisał Ryszard Czarnecki.

Joanna Kopcińska:

"Zmarł wielki patriota, twórca i legenda Solidarności, poseł i marszałek senior. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie" - napisał minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Były marszałek Sejmu Marek Kuchciński: 

"Kornel Morawiecki był wielkim polskim patriotą. Takim ludziom, jak on zawdzięczamy wszystko, co dobre dzieje się w Polsce: wolność, rozwój, optymizm, suwerenność" - powiedział w Rogowie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zmarłemu poświęcił także wpis na Twitterze. 

Elżbieta Witek:

Marek Suski:

Marek Gróbarczyk:

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy