Reklama

Reklama

Kopalnia Turów. Czeskie media: Rząd w Pradze nie wycofa skargi, chce milionowych kar dla Polski

Czesi reagują na niewykonanie przez Polski rząd decyzji TSUE w sprawie kopalni w Turowie. Nie zamierzają wycofać swojego wniosku, a dodatkowo wniosą o nałożenie na nasz kraj kary dziennej w wysokości 5 mln euro - podały czeskie media.

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Jak informują "České Noviny", tamtejsi rządzący nie wycofają skargi przeciwko Polsce. Jednocześnie zamierzają nadal domagać się wysokich kar dla Polski za niewstrzymanie prac w kopalni - nawet 5 mln euro dziennie. Media dodają, że Polska - na wniosek rządu w Pradze - miałaby dostarczyć także wszelkie informacje o tym, jak wydobycie węgla wpływa na sytuację po czeskiej stronie granicy.

Reklama

Polityk PiS: Być może to biznesowa gra

Pytany o te informacje poseł PiS Arkadiusz Mularczyk podkreślił w "Debacie Dnia", że "ma zaufanie do rządu i premiera". 

- Padły pewne deklaracje (o dojściu do porozumienia pomiędzy Polską i Czechami - red.). Myślę, że one są prawdziwe. Poczekajmy na ustosunkowanie się naszych pełnomocników i rządu do dzisiaj podawanych informacji. Do Czechów należą kopalnie w ich kraju i Niemczech. Być może to gra gospodarcza, biznesowa - sugerował w Polsat News. 

Natomiast poseł Lewicy Tomasz Trela mówił o "bufonadzie, arogancji i indolencji władzy". - Gdyby z Czechami rozmawiano kilka miesięcy temu, jak zapewniano parlamentarzystów na sejmowych komisjach, to pewnie tej sytuacji byśmy uniknęli. (...) Teraz wychodzą i jeszcze oszukują. Za oszustwo zapłacą Polki i Polacy - stwierdził w "Debacie Dnia".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy