Reklama

Reklama

Kontrowersje po słowach marszałka Ryszarda Terleckiego. Premier zapewnił Białorusinów o wsparciu

- Polska od początku wspiera Białoruś w jej niepodległościowych dążeniach. (…)To działanie, od którego nie odstąpimy – zapewnił Mateusz Morawiecki, pytany o słowa Ryszarda Terleckiego. Szef klubu PiS stwierdził, że skoro „Swietłana Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie”.

W piątek szef klubu PiS i marszałek Sejmu Ryszard Terlecki napisał na Twitterze: "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników".

Słowa te padły w nawiązaniu do zaproszenia liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej na Campus Polska Przyszłości - wydarzenie organizowane na przełomie sierpnia i września przez ruch Rafała Trzaskowskiego Wspólna Polska.

"Marszałek doskonale rozumie, czym jest walka o demokrację"O wypowiedź marszałka Terleckiego, które odbiła się szerokim echem i wywołała oburzenie po stronie opozycji, pytany był na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

- Chciałbym przywołać krótko życiorys pana marszałka Ryszarda Terleckiego. On był zatrzymywany za protesty w obronie demokracji już w roku 1968, 70. Potem od 1977 działał w studenckim komitecie solidarności, w Komitecie Obrony Robotników , a potem w Solidarności - wyliczył Morawiecki. 

Jak dodał "marszałek Terlecki doskonale rozumie, czym jest walka o demokrację".  - Rozumie wiele meandrów, zakrętów, które do takiej wolności prowadzą - podkreślił premier.

- W przypadku Białorusi, niestety  pewnie będzie to jeszcze parę zakrętów historii, które musimy obserwować. I narodowi białoruskiemu, tak jak razem z panem marszałkiem Terleckim, z którym często o tym rozmawiam, pomagać cały czas w tej drodze do wolności - powiedział Morawiecki. 

Podkreślał, że Polska od początku wspiera Białoruś w jej niepodległościowych dążeniach. - Od samego początku protestów w sierpniu zeszłego roku jesteśmy przy Białorusinach, którzy walczą o wolność, o praworządność, o demokrację. Zorganizowaliśmy proces pomocy, wielkiego programu dla Białorusi, który jednak nie może ruszyć z miejsca ze względów oczywistych. Nie chcemy, by on wspierał dyktaturę pana Łukaszenki - podkreślił Morawiecki.

- Dlatego staramy się za wszelką cenę perswadować, przekonywać, a na forum europejskim pokazywać, że sankcje mają sens, że wsparcie ze strony UE, nie tylko ze strony Polski - ze strony Polski jest największe od wielu, wielu lat - dla ludności białoruskiej, dla Polaków, obywateli Białorusi mieszkających na Białorusi, jest bardzo ważne - zaznaczył.

- To działanie, od którego nie odstąpimy - zapewnił Mateusz Morawiecki. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy