Reklama

Konrad Szymański odchodzi z rządu. Dwóch możliwych następców

Dwie osoby są kandydatami na ministra do spraw Unii Europejskiej. Stanowisko zwolni w środę Konrad Szymański - dowiedziała się Interia. Następcą zostanie jeden z wiceministrów spraw zagranicznych: Szymon Sękowski vel Sęk albo Paweł Jabłoński.

Konrad Szymański jest ministrem ds. Unii Europejskiej od 2020 roku. Jego urząd nie ma wydzielonego resortu, lecz istnieje przy kancelarii premiera. Wcześniej - od 15 listopada 2019 roku - pełnił podobną funkcję ministra-członka Rady Ministrów do spraw europejskich.

Dymisja w rządzie. Kto zostanie nowym ministrem ds. Unii Europejskiej?

Na stanowisku Szymańskiego zastąpi jeden z wiceministrów spraw zagranicznych: Szymon Szynkowski vel Sęk albo Paweł Jabłoński - dowiedziała się Interia.

Również w środę KPRM przestanie kierować Michał Dworczyk. Tę zmianę w rządzie ogłoszono pod koniec września. Dworczyka w kancelarii premiera zastąpi Marek Kuchciński, który w latach 2015-2019 był marszałkiem Sejmu.

Reklama

Konrad Szymański ma odejść z rządu. Kim jest?

Konrad Szymański w latach 90. należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a na początku tej dekady był ponadto wiceszefem zarządu Młodzieży Wszechpolskiej. Działał też w ruchach pro-life. Członkiem PiS jest od piętnastu lat.

Miesiąc po wejściu Polski do UE wybrano go do Parlamentu Europejskiego; reelekcję uzyskał pięć lat później, a po drugiej kadencji w Europarlamencie zrezygnował z dalszego startowania.

Gdy w 2015 roku PiS przejęło władzę, Szymański został sekretarzem stanu w MSZ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Konrad Szymański | dymisja w rządzie

Reklama

Reklama

Reklama