Reklama

Koniec zimy? Synoptycy nie mają dobrych wieści. Pogoda długoterminowa do maja 2023

Rekordowo ciepły styczeń rozbudził nasze apetyty na dobrą pogodę i wszyscy czekamy już na nadejście wiosny. Czy już niedługo zrobi się cieplej? Synoptycy IMGW zapewniają, że tak, jednak nie stanie się to jeszcze w najbliższych tygodniach. Jaka pogoda będzie w najbliższych dniach i kiedy eksperci przewidują przyjście wiosny i wyższych temperatur?

Prognoza pogody na luty 2023

Najbliższy weekend (8-10.02) w większości kraju zapowiada się deszczowo i chłodno. W piątek temperatura nie przekroczy 5 stopni na zachodzie kraju, na wschodzie temperatury będą oscylowały w okolicach 2-3 stopni Celsjusza

Sobota i niedziela przyniosą nieznaczne ocieplenie, jednak razem ze zwyżką temperatury pojawią się także opady. W sobotę deszczowe chmury pojawią się na terenie całego kraju, w niedzielę opady będą przeważały w południowych i wschodnich województwach.

Kolejny tydzień przyniesie jeszcze więcej chmur i podobne temperatury w granicach od 6 do 8 stopni. W Walentynki promienie słońca umilą zakochanym świętowanie tylko w okolicach Zielonej Góry. Druga połowa tygodnia to kolejne opady deszczu, na wschodzie i północy może się także pojawiać deszcz ze śniegiem i lokalne oblodzenia na drogach.

Reklama

Taka pogoda utrzyma się do końca miesiąca. Temperatury nie przekroczą dziesięciu kresek, a ostatni weekend lutego może przynieść ochłodzenie i powrót w okolice zera na terenie większości kraju. Jedynie na zachodzie temperatury w dzień nie powinny spadać poniżej 5 stopni.

Wiosna coraz bliżej, ale musimy jeszcze poczekać. Pogoda w marcu 2023

Stara rymowanka "w marcu jak w garncu" ma szansę sprawdzić się ponownie! Prognozy długoterminowe mówią o utrzymaniu się podobnej pogody do połowy miesiąca, w dwóch ostatnich tygodniach marca coraz częściej odczyty termometrów będą wskazywały okolice 10 stopni. Na niebie pojawi się też wreszcie więcej słońca. 

Czy w tym roku będzie jeszcze duży mróz? Chociaż prognozowanie pogody na kilka tygodni bywa bardzo niedokładne, to na ten moment wydaje się, że większych mrozów w tym roku już nie będzie. W górach oraz północno-wschodnich regionach naszego kraju temperatura może jeszcze spaść kilka lub kilkanaście kresek poniżej zera, jednak będą to lokalne przymrozki w godzinach nocnych. 

Dodatnie temperatury w ciągu dnia powinny też zapobiec odkładaniu się białego puchu. Nie znaczy to jednak, że już go nie zobaczymy. Prognozy na luty i marzec przewidują duże opady, (w marcu powyżej średniej) co w połączeniu z wieczornymi i nocnymi przymrozkami może doprowadzić do miejscowych opadów śniegu. Te jednak nie przekroczą kliku centymetrów i szybko ulegną rozpuszczeniu.

Definitywny koniec zimy - prognoza długoterminowa IMGW

Na początku tego roku synoptycy IMGW stworzyli eksperymentalną prognozę opartą na średnich temperaturach i opadach z poprzednich lat. 

Według niej tegoroczne kwiecień i maj miały być wyjątkowo cieple. Przewidywania prezentowały się bardzo optymistycznie, jednak jak to bywa z odległymi prognozami, często ulegają one zmianom. Najnowsze dane przedstawione przez IMGW wskazują, że kwiecień 2023 będzie tylko nieznacznie cieplejszy niż średnia z poprzednich lat. W maju natomiast naukowcy z Centrum Modelowania Meteorologicznego nie przewidują żadnych odstępstw od normy.

Nie zmienia to faktu, że zauważalna zmiana pogody rozpocznie się w drugiej połowie marca i od tego momentu będziemy mogli przygotowywać się już na szybkie nadejście wiosny. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że specjaliści nie zmienią już swoich przewidywań i na początku maja nie zaskoczą nas anomalie pogodowe w postaci mrozów i śnieżyc.

Czytaj również:

Zakaz pieców gazowych w domach. Znów będzie trzeba wymieniać ogrzewanie?

Lato 2022 najcieplejsze od 70 lat. Klimatolodzy z IMGW potwierdzają

Przycinanie drzew i krzewów owocowych. Co i jak można przycinać w lutym?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy