Reklama

Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy

W sobotę po godz. 12.30 na PGE Narodowym w Warszawie rozpoczął się Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych. Formacje te utworzyły nowe ugrupowanie polityczne o nazwie "Porozumienie". Podczas otwarcia odczytano list od nieobecnego na kongresie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W kongresie bierze udział około 1000 delegatów z całej Polski: przedstawicieli Polski Razem, środowiska Republikanów, środowisk wolnościowych. 

Przybyłych gości powitali Adam Bielan oraz wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

Następnie głos zabrał lider Polski Razem, wicepremier Jarosław Gowin, który przedstawił "zręby programu" nowego ugrupowania oraz jego nazwę. Nowa partia będzie nazywać się "Porozumienie".

"Zawiązujemy dzisiaj porozumienie. Gdy słyszymy słowo porozumienie, to myślimy o zjednoczeniu, pojednaniu, zbliżeniu się - słusznie. Chodzi jednak o coś ważniejszego" - mówił Gowin podczas sobotniego kongresu.

Reklama

Jak wyjaśnił "chodzi o uczciwą umowę", czyli porozumienie między obywatelami i ich przedstawicielami: radnymi, wójtami, burmistrzami, prezydentami, posłami i senatorami, ministrami.

"Zebraliśmy się po to, żeby takie porozumienie zawrzeć, nie tylko porozumienie między nami - chociaż to jest wielka wartość. Przede wszystkim chodzi o porozumienie między nami a Polakami. Chcemy zaproponować Polakom uczciwą umowę, że będziemy ciężko pracować dla Polski i kierując się ideałami, które nam przyświecają - ideałami konserwatywnymi, republikańskimi, wolnościowymi chrześcijańskimi, naszą wiarą w siłę i sensowność samorządności - że będziemy Polskę dalej konsekwentnie i głęboko zmieniać" - podkreślił Gowin.

"Jesteśmy takim dobrym zespołem, mamy selekcjonera, który ma strategiczną wizję, mamy ostrych napastników, mamy solidną defensywę, mamy niezłych środkowych i ta drużyna jest otwarta na porozumienie, otwarta na was wszystkich. Dołączcie do nas" - zaapelował lider Porozumienia.

List od Jarosława Kaczyńskiego

Gościem specjalnym kongresu miał być lider PiS Jarosław Kaczyński, jednak jego udział został odwołany z powodu choroby. List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości odczytał szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

"Sprawą najwyższej wagi jest, aby obóz Zjednoczonej Prawicy stale rósł w siłę, poszerzał się o nowe środowiska, przyciągał nowych sojuszników oraz pozyskiwał - dla idei naprawy Polski - coraz więcej Polek i Polaków" - napisał Jarosław Kaczyński.

"By stanął gmach wyśnionej przez nas Rzeczypospolitej, musimy wygrać kolejne wybory - samorządowe, parlamentarne i prezydenckie; te przyszłe zwycięstwa bardzo potrzebują naszej jedności" - dodał.

"Cieszę się, że zakładacie państwo nową partię, która wyłania się nie z podziału, jakiejś istniejącej formacji, ale z twórczego aktu konsolidowania najbliższych sobie ideowo środowisk politycznych. Jeszcze bardziej się cieszę, że to poszerzone o nowe kręgi ugrupowanie, wzmocni i wzbogaci naszą wspólnotę polityczną, jaką stanowi obóz Zjednoczonej Prawicy" - napisał Kaczyński.

"Jest moim największym pragnieniem stworzenie trwałych mechanizmów stanowiących fundament dalszego stałego rozwoju dynamicznego naszego kraju. (...) Mechanizmów, które nie tylko pozwolą nadrobić kilkudziesięcioletnie, a może nawet kilkusetletnie opóźnienia względem najzamożniejszych państw europejskich, ale także uzyskać przewagi konkurencyjne w różnych dziedzinach gospodarki" - napisał w liście prezes PiS.

Anna Tustanowska, Rafał Białkowski, Maciej Zubel

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy