Reklama

Kongres Polski 2050 Szymona Hołowni. Jaśmina gościem specjalnym

Przed pierwszym kongresem ruchu Polski 2050 zapowiadano udział "gościa specjalnego", który "odmieni oblicze polskiej polityki". Szymon Hołownia przedstawił go na koniec swojego sobotniego wystąpienia. Okazała się nim być Jaśmina, "pierwsza polska aplikacja polityczna".

Podczas wydarzenia odbywającego się w Warszawie lider Polski 2050 podkreślił, że "nie wystarczy odsunąć PiS od władzy". - Następnego dnia od 7 rano trzeba zacząć leczyć Polskę - dodał. - Dzisiaj można o Polsce powiedzieć wiele, ale nie, że jest zielona czy demokratyczna - powiedział.

- Jesteśmy najlepiej merytorycznie przygotowaną do rządzenia partią w dziejach Polski - przekonywał Hołownia, opowiadając o tym, że dziesiątki ekspertów ruchu przygotowało tysiące stron programów naprawczych. - Gdybym miał skrócić ten nasz wielki program do dwóch słów, to one znowu byłyby bardzo proste - zielona demokracja. My w Polsce 2050, jak nas pytają kim jesteśmy, jesteśmy właśnie tym - zielonymi demokratami, których tak bardzo potrzeba na polskiej scenie politycznej - podkreślił.

Reklama

"Polska powinna być krajem bez domów dziecka"

W dalszej części polityk przedstawiał główne założenia programu jego formacji. - Obiecuję, że zrobimy wszystko, aby do 2030 roku zniknęły wszystkie domy dziecka - zapowiedział Hołownia. - Polska powinna i może być krajem bez domów dziecka - dodał.

- Przywrócimy w Polsce praworządność - zapowiedział lider Polski 2050. -Wypracowaliśmy dwa możliwe kierunki uzdrawiania tej patologii, którą mamy obecnie. Po pierwsze - zlikwidować całkowicie Trybunał Konstytucyjny i dać zwykłym sędziom sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, możliwość odwoływania się wprost do konstytucji - powiedział. - Mamy też jednak opracowaną, gdyby ta okazała się bardziej realna, inną drogę - reformę sposobu wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm i inne organy, tak by przywrócić rzeczywistą, a nie fikcyjną kontrolę konstytucyjności obowiązującego w Polsce prawa - dodał.

Minister ds. rozdziału państwa i Kościoła

Osobną część wystąpienia lider Polski 2050 poświęcił sprawom dotyczącym wiary i Kościoła. - Po pierwsze zlikwidujemy Fundusz Kościelny - zapowiedział. - Zastąpimy go dobrowolnym odpisem podatkowym" - dodał. "Po drugie: powołamy przy premierze specjalnego ministra, który dopilnuje prawdziwego rozdziału państwa i Kościoła, strażnika normalności w tej kwestii - zaznaczył.

- Po trzecie: w ciągu pierwszych 100 dni po objęciu władzy powstanie specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej do prowadzenia i nadzorów śledztw ws. przypadków pedofilii wśród duchownych - wyliczał Hołownia. - Po czwarte: pozwolimy wspólnotom szkolnym - rodzicom, uczniom i nauczycielom - decydować o formie i liczbie godzin religii w swojej szkole - kontynuował.

"Zakaz pracy w spółkach Skarbu Państwa"

Wśród innych postulatów ruchu polityk wymienił walkę z nepotyzmem w spółkach Skarbu Państwa. - Wprowadzimy zakaz pracy w spółkach Skarbu Państwa dla posłów, senatorów, ministrów, wiceministrów oraz ich dzieci, małżonków, rodziców i innych osób bliskich - zapowiedział. - Zakaz ten będzie trwał podczas ich pracy w rządzie i Sejmie, ale będzie też trwać rok po oddaniu przez nich mandatu lub urzędu - dodał.

Hołownia mówił także o dojrzałości politycznej młodych ludzi, którzy biorą udział m.in. w manifestacjach dotyczących klimatu czy edukacji. - Oni już dziś powinni nie tylko apelować do polityków, oni dziś powinni móc tych polityków wybierać - przekonywał. Aby wybory były naprawdę powszechne, po odsunięciu PiS od władzy, umożliwimy głosowanie osobom od 16 roku życia - zapowiedział polityk. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Szymon Hołownia | Polska 2050 | jaśmina | aplikacja

Reklama

Reklama

Reklama