Reklama

Reklama

Komorowski: Dzięki temu Polska nie zginie

​Samorząd to fundament wolności i rozwoju całego kraju, dzięki samorządowcom Polska nie zginie - mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Podkreślał, że samorządność to przede wszystkim zwiększenie roli obywateli.

Komorowski podziękował samorządowcom za współpracę z Kancelarią Prezydenta na rzecz małych ojczyzn, ale też "tej wielkiej, o której śpiewamy, że nie zginie". "Ona nie zginie między innymi dzięki Polsce samorządnej, dzięki samorządowcom" - podkreślił.

Jak dodał, "nie ma wolności bez samorządności, nie ma samorządności bez dbania o nią, bez wzmacniania jej pozycji, bez wzmacniania siły wewnętrznej".

Komorowski wyraził głębokie przekonanie, że Polska samorządna będzie miała wystarczająco dużo źródeł siły wewnętrznej i wsparcia zewnętrznego, aby zdobyć się na dalsze ruchy wzmacniające samorząd.

Reklama

Podkreślił, że samorząd, by móc funkcjonować prawidłowo, musi wrócić do daleko idącej samodzielności, do możliwości rzeczywistego decydowania o tym, jak najlepiej rozwiązywać sprawy obywateli.

"Musi także wracać do tego, co było fundamentem Polski samorządnej, do oddania obywatelom coraz większego obszaru współdecydowania i współodpowiedzialności" - powiedział Komorowski.

Życzył samorządowcom, by świadomie dążyli do zbudowania frontu na rzecz pogłębienia samorządności rozumianej jako zwiększenie roli obywateli. Przypomniał, że w Sejmie od 2013 roku znajduje się złożony przez niego projekt dotyczący m.in. tej kwestii.

Prezydent podkreślił, że "sama wolność bez większej swobody decydowania o tym, jak wydajemy pieniądze oraz skąd te pieniądze uzyskujemy, pozostaje tylko i wyłącznie pobożnym życzeniem".

Jak dodał, planował złożyć w Sejmie projekt zmian w przepisach podatkowych zakładający, że samorządy miałyby zagwarantowany konkretny udział w PIT. Zaznaczył jednak, że po wyborach prezydenckich zdecydował, że nie będzie kierował dalszych inicjatyw ustawodawczych do Sejmu.

"Ta ustawa jest przygotowana w Kancelarii Prezydenta. Chciałbym ją tylko rekomendować zarówno samorządowcom, jak i chciałbym rekomendować to rozwiązanie, dające rzeczywistą silę wolności, wszystkim środowiskom politycznym w imię potrzeby wzmacniania fundamentów wolności i fundamentu rozwoju, źródła siły w Polsce jakim jest i będzie samorząd" - powiedział Komorowski.

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe działaczom samorządowym. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego prezydent odznaczył prezydentów miast: Wrocławia - Rafała Dutkiewicza i Gdyni - Wojciecha Szczurka oraz byłego wieloletniego włodarza Katowic - Piotra Uszoka.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy