Reklama

Reklama

Komisja ds. pedofilii podsumowuje dotychczasową działalność - 270 spraw

Komisja ds. pedofilii opublikowała podsumowanie dotyczące swojej pięciomiesięcznej działalności. Według podawanych informacji zespół ten m.in. prowadzi obecnie 270 spraw konkretnych osób. Komisja skierowała także 35 zawiadomień do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązku zgłoszenia organom ścigania informacji o krzywdzeniu dzieci.

Jak podała komisja w komunikacie przekazanym mediom, jej działania polegają na pomocy osobom indywidualnym, a także analizie i ocenie obecnych systemów pomocy poszkodowanym oraz karania sprawców. Cały czas trwa także organizacja pracy urzędu komisji i doskonalenie jej procedur.

Jednocześnie komisja zapowiada na lipiec raport, w którym zawarta ma być "analiza i ocena skali wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce i wskazanie największych problemów oraz rozwiązań, w tym zmian prawnych i instytucjonalnych". Jak przekazano, analiza ta jest prowadzona na podstawie akt 2300 spraw z lat 2017-20, przekazanych przez sądy na wniosek komisji.

Reklama

Wiele spraw przekazano prokuraturze

W ramach pomocy osobom indywidualnym - od początku działalności - odebrano ponad 300 telefonów na numer komisji. Podjętych do prowadzenia zostało 270 spraw konkretnych osób. W związku ze skierowanymi zgłoszeniami przeprowadzono ponad 30 spotkań z osobami poszkodowanymi, czyli tzw. wysłuchań, a 100 spraw zgłoszono do prowadzenia prokuraturze. Obecnie jednak - ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej - od 1 kwietnia bieżącego roku takie indywidualne spotkania tymczasowo są wstrzymane.

Ponadto - jak dodała komisja - ponad 200 spraw jest monitorowanych w prokuraturze lub sądach w zakresie prawidłowości prowadzenia postępowań, zaś 34 sprawy przedawnione zakwalifikowano na postępowanie wyjaśniające.

"Przekazano 35 zawiadomień do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązku prawnego przez osoby, które mimo posiadanej wiedzy o krzywdzeniu małoletnich nie zgłosiły tego organom ścigania" - podkreśliła komisja. Chodzi o podejrzenie przestępstwa z art. 240 Kodeksu karnego dotyczącego niezawiadomienia niezwłocznego organów ścigania w takich sprawach, za które grozi do trzech lat więzienia.

Wystąpiono o akta kościelne

Jak ponadto dodano, wystąpiono też o informacje i akta kościelne z lat 2000-2020. Wysłano blisko 1200 pism, w tym z prośbami o akta, przebadano akta 300 zakończonych postępowań sądowych.

"Nawiązano kontakt ze środowiskami: prokuratorskim, medycznym - w tym seksuologicznym, osób niepełnosprawnych, parlamentarnym i kościelnym. W tym celu wysłano ponad 50 pism, przeprowadzono 16 spotkań osobiście lub internetowo z ekspertami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi m.in. z Komendą Główną Policji, Prokuraturą Generalną, Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Zdrowia, Fundacją św. Józefa i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim" - zaznaczono w podsumowaniu.

Zobacz także: Księża pedofile muszą stanąć przed sądem. Tego chcą Polacy

Plany na kolejne miesiące

Z kolei w planach komisji na najbliższy kwartał jest - obok prowadzenia spraw osób indywidualnych - dokończenie analiz oraz promocja rozwiązań prawnych. "Trwają intensywne przygotowania do publikacji raportu, rozwijana będzie też współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami oraz dalsze optymalizacje pracy urzędu" - zaznaczono.

"Równocześnie trwa doskonalenie procesu komunikacji z poszkodowanymi, który musi łączyć wymagania proceduralne i urzędowe z empatią i delikatnością. Jest to zadanie bezprecedensowe w polskiej administracji - mowa o formie pism urzędowych, kontakcie z poszkodowanymi" - oceniono.

Zapowiedziano także utworzenie nowej, przyjaznej dla użytkowników strony internetowej, która "ułatwi komunikację z urzędem, będzie też w sposób przystępny tłumaczyła uprawnienia komisji, a docelowo będzie mogła pełnić funkcję centrum informacji w obszarach prewencji i pomocy poszkodowanym".

Komisję powołano zeszłego lata

Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października ubiegłego roku, od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18. Komisja przyjmuje zgłoszenia od 24 listopada zeszłego roku.

Komisja liczy siedmioro członków, zatrudnia obecnie 26 pracowników merytorycznych, administracyjnych i technicznych.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama