Reklama

Reklama

Komisja ds. pedofilii ma propozycję dla KEP. Chce wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych

Komisja ds. pedofilii chcę współpracować z Episkopatem nad analizą akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15. Zwróciła się więc z propozycją powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych.

"Propozycja Państwowej Komisji dotyczy powołania interdyscyplinarnego zespołu, składającego się z zaproponowanych przez stronę kościelną ekspertów z zakresu prawa kanonicznego oraz z przedstawicieli Państwowej Komisji mających doświadczenie w badaniu spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci" - informuje komisja.

Komisja jak u dominikanów

Przypomniano przy tym, że taka współpraca okazała się owocna m.in. w przypadku zakonu dominikanów, który powołał niezależną komisję świeckich i duchownych ekspertów badających przypadki przemocy seksualnej stosowanej przez jednego z zakonników wobec osób dorosłych.

Reklama

"Doświadczenia komisji dominikańskiej potwierdzają, że dopiero poznanie konkretnych spraw, zawierających opisy przestępstw i podjęte działania, umożliwią ocenę prawidłowości postępowania instytucji powołanych do pomocy pokrzywdzonym. Państwowa Komisja jest elementem systemu zgłaszania i badania przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci i posiada prawo dostępu do dokumentów ich dotyczących z mocy powołującej ją ustawy" - zwrócono uwagę.

Jak dodano, prawnie kluczowa jest tu norma zadaniowa komisji, której ustawowym celem jest: monitorowanie działań podejmowanych przez właściwe organy oraz organizacje i podmioty na podstawie wniosków i zawiadomień oraz zapewnienie szybkiej reakcji.

Mowa tu m.in. "o organach państwa oraz organizacjach pozarządowych, kościołach oraz związkach wyznaniowych, w tym kościelnych osobach prawnych w zakresie oraz działania umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców tych nadużyć".

"Badanie sposobów reagowania w przeszłości różnych podmiotów i organizacji stanowi zasadniczy obszar działalności Państwowej Komisji. Jest to droga prowadząca do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących działań i zaniedbań w tym zakresie" - podkreśla komisja.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne