Reklama

Reklama

Kolejny taki dzień dopiero za trzy miesiące. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2022: czy 28 sierpnia to niedziela handlowa? W Polsce zakaz handlu obowiązuje w większość niedziel w ciągu rok. Kilka wyjątków w kalendarzu zostało zaplanowanych tak, aby Polacy mogli zrobić zakupy przed ważnymi świętami lub wydarzeniami. Jednym z nich jest rozpoczęcie nowego roku szkolnego 1 września. Sprawdzamy więc, czy dzisiaj jest niedziela handlowa.

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Za nami już cztery takie dni, kiedy ustawodawca pozwolił zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia. Zgodnie z kalendarzem przed nami tylko kilka takich wyjątków. Czy 28 sierpnia to niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2022: Czy dzisiaj jest niedziela handlowa?

Tak, 28 sierpnia to niedziela handlowa. To oznacza, że bez problemów można zrobić zakupy w galeriach handlowych czy supermarketach. To, że dzisiaj jest niedziela handlowa, wynika z cyklicznych wydarzeń w kalendarzu i tym razem związany jest z początkiem roku szkolnego. Ustawodawca zakłada, że ruch w sklepach może być większy niż zazwyczaj.

Reklama

Dzisiejsza niedziela handlowa i możliwość swobodnego zrobienia zakupów oznacza, że to piąty taki wyjątek w kalendarzu. Podobnie jak w 2021 roku Polacy mogą pójść na zakupy w ostatni dzień tygodnia tylko siedem razy. To oznacza, że przed nami jeszcze dwie niedziele handlowe. Kiedy wypadają? 

CZYTAJ TAKŻE: Zakaz handlu w niedziele. Cymański: Może trzeba będzie zmienić przepisy

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Przed nami jeszcze dwa wyjątki

Do tej pory zakaz handlu w niedzielę nie obowiązywał w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia oraz czerwca. Dodatkowe zakupy można było zrobić również w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Oprócz tego, że także dzisiaj jest niedziela handlowa, przed nami dwa wyjątki. Kiedy jeszcze zrobimy zakupy? Te dni to:

  • 11 grudnia;
  • 18 grudnia.

To oznacza, że kolejna niedziela handlowa czeka Polaków za ponad trzy miesiące. Ma to oczywiście związek z przedświątecznymi zakupami, kiedy w sklepach spędzamy więcej czasu niż zazwyczaj. 

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Wyjątki od zakazu handlu

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa to pytanie, którego nie trzeba zadawać, jeżeli mamy ochotę wybrać się do kawiarni, cukierni, kwiaciarni czy potrzebujemy zatankować na stacji paliw

Zakaz handlu przewiduje łącznie katalog 32 wyłączeń. Otwarte są również sklepy, gdzie handel prowadzi osobiście przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Od 1 lutego 2022 roku zakaz handlu objął również te sklepy, które próbowały obejść przepisy, świadcząc usługi pocztowe. Nowelizacja sprawiła, że otwarcie sklepów, które świadczą takie usługi jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów konkretnej placówki

CZYTAJ TAKŻE: Sklepy staną się bibliotekami i kawiarenkami, aby działać w niedziele?

To zmusiło sieci handlowe do poszukiwań kolejnych luk w zakazie handlu. Ta znalazła się w podpunkcie 10. w art. 6 ust. 1 ustawy, gdzie z ograniczeń wyłączono placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Te nie muszą spełniać kryterium uzyskiwania 40 proc. przychodu z działalności, np. czytelniczej.

CZYTAJ TAKŻE:

Klienci wrócili do galerii handlowych po pandemii. Sklepy już liczą zyski

Kryzys energetyczny. Sieci handlowe już oszczędzają prąd

Różne ceny artykułów spożywczych w sklepach. Skąd się biorą?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy