Reklama

Kolejny pełnomocnik rządu w kolejnym ministerstwie

W ciągu kilku tygodni powołany zostanie kolejny pełnomocnik rządu w kolejnym resorcie - ustalił dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski. Tym razem o bezpieczeństwo ruchu drogowego ma dbać sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Jak wynika z informacji RMF FM, pełnomocnikiem nie zostanie obecny wiceminister Zbigniew Rynasiewicz, który jest odpowiedzialny za drogi. Wiele wskazuje na to, że będzie to raczej jeden z posłów z komisji infrastruktury. Pojawiają się nazwiska Stanisława Żmijana oraz Beaty Bublewicz. Celowo zapisano, że pełnomocnikiem ma być sekretarz stanu, co umożliwi posłowi objęcie tej funkcji.

Szefowa resortu infrastruktury i rozwoju przyznaje, że sama zaproponowała premier Ewie Kopacz powołanie u siebie pełnomocnika. - Ja widzę w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego duży temat, który jest troszeczkę obok normalnej, regularnej działalności ministerstwa do tej pory - mówi Maria Wasiak.

Reklama

Nowy pełnomocnik ma koordynować wszystko to, co dotyczy bezpieczeństwa na drogach, a więc "spinać" decyzje drogowej dyrekcji, MSW, policji i ITD. Zajmie się także zagadnieniami dotyczącymi ratownictwa medycznego czy szkolenia kierowców.

W uzasadnieniu napisano, że według Banku Światowego to brak wiodącej instytucji odpowiadającej za bezpieczeństwo ruchu drogowego jest przyczyną fatalnych wskaźników śmiertelności na polskich drogach. "Mając na uwadze jednostkowy koszt ofiary śmiertelnej, który wynosi ponad 2 mln zł, jeśli wprowadzenie zmian przyczyni się do uratowania chociaż 1 osoby, oszczędności wyniosą ponad 2 mln zł rocznie" - czytamy w rozporządzeniu.

Mariusz Piekarski

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy