Reklama

Reklama

Kolejny biskup odwołał dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych

"Z dniem 19 czerwca 2021 r. odwołuję udzieloną 12 marca 2020 r. ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedzielę i święta nakazane" - napisał ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. To kolejny biskup, który wydał dekret w tej sprawie. Tydzień temu biskupi na zebraniu plenarnym KEP zdecydowali, że od 20 czerwca zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach.

Jak czytamy w dekrecie opublikowanym na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej, bp Kamiński odwołał dyspensę, "mając na względzie aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz postanowienia biskupów obecnych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej".

Wyjątki dla chorych

"Powyższe odwołanie dyspensy ogólnej oznacza, że wierni są ponownie zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej niedzielnej oraz świątecznej. Osoby, które z powodu choroby, niesprawności lub innej ważnej przyczyny nie mogą wziąć udziału w Eucharystii, powinny dołożyć starań, aby - m.in przez lekturę czytań i modlitw mszalnych przewidzianych na dany dzień - wzbudzić w sobie pragnienie Eucharystii" - zaznaczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Reklama

Jak podkreślił, "Eucharystia jest centrum życia Kościoła i to w niej zawiera się całe Jego duchowe dobro".

"Dlatego proszę, aby nasz udział we Mszy Świętej był nie tylko wypełnieniem obowiązku wynikającego z przykazań, lecz także pełnym miłości spotkaniem z Jezusem Chrystusem - Lekarzem naszych dusz i ciał" - napisał bp Kamiński.

Decyzja biskupów i zmiany w obostrzeniach

O zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i w święta nakazane z dniem 20 czerwca zdecydowali biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów mówi, że w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może przebywać nie więcej uczestników niż wynosi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia obłożenie w nich może wynosić 75 proc.

W związku z obowiązującymi dotąd limitami (jedna osoba na 15 mkw.), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału w mszy św. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcając jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy