Reklama

Reklama

Kolejni kandydaci do Sądu Najwyższego rezygnują

Kolejnych dwóch kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego wycofało swoje zgłoszenia z Krajowej Rady Sądownictwa - wynika z informacji przekazanej w poniedziałek PAP przez biuro KRS. Kandydatury wycofał radca prawny i asystent-specjalista Biura Studiów i Analiz SN.

Jak przekazało biuro Rady, do KRS wpłynęło dotychczas 215 kandydatur na sędziów SN, ale 13 kandydatów złożyło oświadczenia o cofnięciu zgłoszenia. 

Swoje kandydatury wycofało już pięciu sędziów, dwóch adwokatów, dwóch pracowników naukowych, notariusz, radca prawny, prokurator i specjalista Biura Studiów i Analiz SN. Cofnięto siedem kandydatur złożonych do Izby Dyscyplinarnej, cztery do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, jedną do Izby Cywilnej i jedną do Izby Karnej.

Szczegóły zgłoszeń

Z danych przekazanych PAP wynika, że na wakaty w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło dotąd 100 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 74 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 34, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur.

Reklama

24 kandydatury wpłynęły od sędziów sądów rejonowych (w tym 18 do Izby Dyscyplinarnej), 22 - sądów okręgowych, 18 sędziów apelacyjnych i trzech wojewódzkich sądów administracyjnych. Kolejne kandydatury wpłynęły od zawodów prawniczych: adwokatów (43), radców prawnych (50) i notariuszy (dziewięć zgłoszeń). Zgłosiło się także 24 pracowników naukowych, trzech kandydatów z Prokuratorii Generalnej oraz 14 prokuratorów.

Jak mówił PAP rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera "poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym". Dodał, że najbliższe kolejne posiedzenie KRS jest zaplanowane od 18 września.

Kto kandyduje?

Z przedstawionej dwa tygodnie temu listy wynika, że wśród kandydatów do Izby Dyscyplinarnej znaleźli się m.in.: sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska (do Izby Cywilnej), dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości Kamil Zaradkiewicz (Izba Cywilna), wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Piotr Gąciarek (do Izby Karnej), komisarz warszawskiego oddziału "Iustitii" Arkadiusz Tomczak (do Izby Dyscyplinarnej).

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy