Kolejne zmiany w SN i KRS. II czytanie projektu w Sejmie
W Sejmie odbywa się II czytanie nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach i prokuraturze, autorstwa PiS. Propozycje dotyczą m.in. procedury obsadzania stanowisk sędziowskich w SN i procedury wyboru I prezesa SN. W nocy komisja sprawiedliwości i praw człowieka po burzliwych, dziesięciogodzinnych obradach przyjęła 40 poprawek do projektu.
11:30
Trwa blok głosowań. Głosowanie nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw, zaplanowane jest jako przedostatnie w piątkowym bloku głosowań.
11:15
Wykreślenie z projektu nowelizacji odnoszącej się do Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, przepisu dopuszczającego - w określonych przypadkach - zmianę dobranego losowo składu sędziowskiego, zapowiedziało PiS. Głosowanie nad całym projektem - jeszcze w piątek.
Przepis projektu, który PiS chce wykreślić mówi, że "po odbyciu posiedzenia, o którym zawiadamia się strony, zmiana składu sądu może nastąpić tylko w przypadku niemożności rozpoznania sprawy w dotychczasowym składzie albo długotrwałej przeszkody w rozpoznaniu sprawy w dotychczasowym składzie".
Zapis krytykowali posłowie opozycji oceniając, że stanowi to wyłom we wprowadzonym niedawno losowym przydzielaniu spraw sędziom i grozi "politycznym doborem" sędziów do spraw.
"Jedną z najważniejszych naszych reform było wprowadzenie możliwości losowania spraw. Opacznie rozumiejąc naszą zmianę proponowaną w tej nowelizacji próbujecie twierdzić, że odchodzimy od losowego przydziału spraw. W związku z tym, aby wątpliwości nie było, proponuję poprawkę, aby wykreślić ten punkt, który miał usprawnić postępowanie. Losowy przydział spraw będzie" - powiedział przedstawiciel projektodawców Marek Ast (PiS) zwracając się do opozycji.
11:08
Sejm zajmuje się głosowaniem nad poprawkami dotyczącymi projektu ustawy o użytkowaniu wieczystym gruntów. Co ciekawe, kolejne poprawki są niemal jednogłośnie przegłosowywane przez wszystkie kluby i koła. Taka sytuacja w polskim Sejmie często się nie zdarza.
11:01