Reklama

Reklama

Kolejne spekulacje o odejściu Kaczyńskiego z rządu. Dworczyk: Wkrótce

- Wszystko wskazuje, że ten moment się zbliża - stwierdził Michał Dworczyk, pytany o odejście prezesa PiS z rządu. Jarosław Kaczyński jeszcze w marcu zapowiadał, że nigdzie się nie wybiera i pozostanie w Radzie Ministrów. Spekulacje o jego odejściu pojawiają się od kilkunastu miesięcy.

Szef KPRM Michał Dworczyk został zapytany w Radiu Zet czy i kiedy wicepremier i prezes PiS odejdzie z rządu. - Pan premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nastąpi to wkrótce, ja oczywiście nie znam dokładnej daty - odpowiedział.

- Na wewnętrznej konwencji pan premier zapowiedział skupienie się na polityce wewnętrznej i zapowiadając ofensywę partii mówił również, że będzie prowadził tę ofensywę jako lider naszego obozu politycznego - dodał.

Dopytywany, czy zatem Kaczyński odejdzie z rządu, Dworczyk odpowiedział: "Wszystko wskazuje, że ten moment się zbliża".

Reklama

Kaczyński "pomagał znaleźć wspólny język"

Stwierdził, że Kaczyński jako wicepremier odegrał niezwykle istotną rolę w ostatnich miesiącach, kiedy trwała wojna w Ukrainie oraz miały miejsce wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej. - Jako lider naszego obozu politycznego też był bardzo zaangażowany w różnego rodzaju sytuacje wewnątrz naszego obozu - zaznaczył Dworczyk dodając, że Kaczyński "pomagał znaleźć wspólny język różnym środowiskom w ramach jednego obozu politycznego".

- Żałuję, że konsekwencją odejścia pana premiera Jarosława Kaczyńskiego będzie pewien brak w tym obszarze - powiedział Dworczyk.

Prezes PiS w rządzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest wicepremierem od października 2020 roku. Kieruje Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, podlegają mu resorty siłowe. Jak sam zapowiadał, pełni tę rolę tymczasowo. 

- Oczywistym jest, że rząd jest emanacją większości parlamentarnej. Na czele tej większości parlamentarnej stał i stoi Jarosław Kaczyński, więc jego udział w kształtowaniu kierunków pracy rządowej był i tak ogromny, a dzisiaj - poprzez uczestnictwo w rządzie - zostanie ten wpływ niejako sformalizowany - komentował wówczas w Radiu Plus Jacek Sasin.

Nieoficjalnie wiadomo, że rolą Kaczyńskiego w rządzie jest także cementownie jedności Zjednoczonej Prawicy. Zapowiedzi o odejściu prezesa PiS ze struktur rządowych pojawiają się cyklicznie, ale równie cyklicznie Zjednoczona Prawica zmaga się z kolejnymi wyzwaniami.

W sierpniu 2021 roku z rządu odszedł szef Porozumienia Jarosław Gowin. Wtedy rozpoczęła się walka Porozumienia, Partii Republikańskiej Adama Bielana i PiS o posłów odchodzącej z koalicji partii. Kaczyński odgrywał w tym procesie znaczącą rolę, między innymi poprzez sformalizowanie współpracy w ramach ZP z Bielanem i Marcinem Ociepą

"Nie odejdę"

W październiku 2021 prezes PiS poinformował swój klub parlamentarny, że odejdzie z rządu na początku przyszłego roku. Tak się jednak nie stało.

Kaczyński miał pozostawać w rządzie nie tylko ze względu na napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej i wywołany przez Alaksandra Łukaszenkę kryzys uchodźczy. Następnym, również politycznym wyzwaniem stała się wojna w Ukrainie. Jarosław Kaczyński dwukrotnie odwiedził walczące państwo, proponował misję pokojową NATO. 

"Nie odejdę (z rządu). Chociaż nie ukrywam, że bardzo chętnie pracowałbym na ten jeden etat szefa partii, bo po prostu partia musi przejść do bardziej energicznej działalności" - komentował pod koniec marca w wywiadzie dla Polska Press.

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości 4 czerwca, Kaczyński zapowiedział walkę z inflacją oraz objazd po kraju i wzmocnienie partii w regionach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy