Reklama

Reklama

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Prawie 30 imigrantów próbowało w piątek przekroczyć polsko-białoruską granicę - poinformowała Straż Graniczna. Wśród nich byli m.in. obywatele Ghany i Syrii. Zatrzymano też kolejnego kuriera, który przewoził trzy osoby.

Próby miały miejsce na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki SG w Bobrownikach i Białowieży w województwie podlaskim - podała SG w sobotę rano na Twitterze. Kierowcą, który przewoził trzech nielegalnych imigrantów z Ghany, był obywatel Angoli, zatrzymany do kontroli w miejscowości Magdalenka przez funkcjonariuszy SG z placówki w Terespolu (Lubelskie).

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku sierpnia doszło do ponad 580 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie blisko 900 takich prób.

Reklama

SG: Stalowe ogrodzenie spełnia swoje zadanie

SG ocenia, że stalowe ogrodzenie zbudowane na granicy z Białorusią (trwają prace związane z uruchomieniem jeszcze tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów) spełnia swoje zadanie i jest realnym utrudnieniem dla nielegalnej imigracji. Wskazuje, że liczba prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła ostatnio 10-krotnie, z 800 do maksymalnie ok. 80 prób na dobę.

Podlaski Oddział SG zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze od kilku miesięcy nie notuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób.

Które zakazy pozostały na granicy?

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy