Reklama

Reklama

Koalicja Obywatelska na czele sondażu. PiS notuje duże straty

Jak wynika z najnowszego sondażu zrealizowanego przez Kantar Public, Koalicja Obywatelska wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość w kwestii wyborczego poparcia. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je KO (27 proc.) przed PiS (26 proc.). To pierwszy raz od dłuższego czasu, gdy ugrupowanie Donalda Tuska notuje lepszy wynik niż partia Jarosława Kaczyńskiego.

Zgodnie z sondażem Kantar Public, gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27 proc. respondentów, na PiS 26 proc., na Polskę 2050 - 8 proc., na Lewicę również - 8 proc., na Konfederację - 6 proc., a na PSL - 5 proc.

Do Sejmu nie weszłyby Kukiz’15 z wynikiem 3 proc., Porozumienie Jarosława Gowina - 1 proc. i AgroUnia - 1 proc.

KO na prowadzeniu. Wysoki wzrost poparcia dla partii Tuska

Kantar zwraca uwagę, że w porównaniu do czerwca odnotowano następujące zmiany: wzrost poparcia Koalicji Obywatelskiej (o 4 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 pp.), PSL-Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy), Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy) i AgroUnii (o 1 pp.). Spadek poparcia nastąpił w przypadku Prawa i Sprawiedliwości (o 3 pp.) oraz Ruchu Polska 2050 (o 2 pp.). W przypadku Lewicy oraz Porozumienia nie odnotowano zmian.

Reklama

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 procent nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (spadek o 4 pp.).

Frekwencja na poziomie 69 proc.

Udział w wyborach zadeklarowało 69 proc. badanych, z czego 34 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach. Przeciwne stanowisko wyraża jedna piąta ankietowanych (20 proc.) - z czego 13 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 7 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy odda swój głos. 

Pracownia informuje, że w porównaniu do wyników uzyskanych w czerwcu tu również zaszły zmiany. Wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować (o 4 pp.), zmalał odsetek osób raczej planujących zagłosować (o 3 pp.). Z kolei o jeden punkt procentowy wzrósł odsetek respondentów raczej nieplanujących udziału w wyborach, a odsetek zdecydowanie niechętnych utrzymał się na tym samym poziomie. O 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek badanych niezdecydowanych w porównaniu do czerwca.

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 15-20 lipca 2022 r. na reprezentatywnej próbie 985 pełnoletnich mieszkańców Polski na podstawie techniki wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy