Reklama

Reklama

KO złoży projekt uchwały ws. reparacji. "Należą się nam zarówno od Niemiec, jak i od Rosji"

Klub Koalicji Obywatelskiej złoży swój projekt uchwały w sprawie reparacji - poinformował szef klubu Borys Budka. - Będziemy chcieli, żeby w tej uchwale reparacyjnej również wymienić jako podmiot odpowiedzialny za drugą wojnę światową Rosję, ze wszystkimi tego konsekwencjami - przekazał Budka. Jednocześnie we wtorek do Sejmu wpłynął projekt uchwały ws. reparacji złożony przez grupę posłów PiS.

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu rozpatrywany ma by złożony przez grupę posłów PiS projekt uchwały w sprawie reparacji wojennych. Projekt głosi, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Projekt złożony został w Sejmie 2 września i skierowano go do pierwszego czytania w komisji spraw zagranicznych.

Szef klubu KO Borys Budka poinformował we wtorek, że klub Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć swój projekt uchwały w sprawie reparacji.

Uchwała ws. reparacji

- Jeśli mówimy o rozliczeniu wojennych krzywd i szkód, musimy rozmawiać o tych, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej, czyli o faszystowskich Niemcach i komunistycznym Związku Sowieckim. De facto pakt Ribbentrop-Mołotow przesądził o tym, że Niemcy mogli zaatakować Polskę 1 września, do tego ataku 17 września dołączył Związek Sowiecki i podzielono Polskę - powiedział Budka.

- Dlatego będziemy chcieli, żeby w tej uchwale reparacyjnej również wymienić jako podmiot odpowiedzialny za drugą wojnę światową Rosję, ze wszystkimi tego konsekwencjami - dodał.

Reklama

Budka przyznał, że jeśli marszałek Sejmu nie zgodzi się na dołączenie projektu KO do porządku obrad izby, klub ten złoży analogicznie brzmiące ze swoją uchwałą poprawki do projektu uchwały klubu PiS. Decyzję o sposobie głosowania klub KO podejmie bezpośrednio przed głosowaniem całości uchwały.

Wieczorem w Pruszkowie do projektu uchwały Sejmu przygotowanego przez KO odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że ubieganie się o reparacje od Rosji "jest oczywiście słuszne, ale to posunięcie o charakterze taktycznym"

Zwrócił uwagę, że sprawę reparacji od Rosji będzie można "postawić jako realną" dopiero, gdy "Rosja dołączy do kręgu krajów cywilizowanych". - Wobec Niemiec to jest sprawa trudna, ale realna. Natomiast wobec Rosji, takiej, jaka dzisiaj ona jest, nie jest realna - dodał

Raport o stratach poniesionych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej 

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informowali przedstawiciele rządu w ciągu kilku tygodni ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna. 

Reklama

Reklama

Reklama