Kluczowe rozmowy w sprawie Ukrainy. Szef MON: Optymizm jest większy
- Pomoc (dla Ukrainy - red.), która przez kilka dni była wstrzymana przez USA, ruszyła. Dynamika jest coraz większa. Kolejna pomoc militarna ze strony Stanów Zjednoczonych jest dostarczana - informował Władysław Kosiniak-Kamysz po wideokonferencji liderów zorganizowanej przez premiera Wielkiej Brytanii. Szef MON mówił: - Niech Rosja pokaże swoje prawdziwe intencje, czy faktycznie chce pokoju.

Wicepremier i szef MON zabrał głos po wideokonferencji zorganizowanej przez premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera. W spotkaniu brali udział przedstawiciele 27 państw.
- Jest pełne zjednoczenie w kontynuacji wsparcia dla Ukrainy. Był z nami prezydent Zełenski. Jest pełna determinacja państw europejskich, nie tylko z UE - mówił szef MON, wskazując na udział w rozmowach tureckiego prezydenta. Zaproszono też m.in. polityków z Kanady i Australii, a swoje zaangażowanie zapowiedziała Japonia.
- Wywieranie presji na Rosję - to był kolejny punkt, który łączył nas na spotkaniu liderów. Niech Rosja pokaże swoje prawdziwe intencje, czy faktycznie chce pokoju - wskazywał Kosiniak-Kamysz. Jak tłumaczył, w nadchodzącym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie liderów w Londynie.
Wojna w Ukrainie. Spotkanie 27 liderów. "Optymizm jest większy"
- Optymizm podczas tego spotkania był duży większy niż podczas ostatniego (zorganizowanego kilkadziesiąt godzin po burzliwych rozmowach Zełenskiego z Trumpem w Białym Domu - red.) - przekonywał szef MON.
Lider PSL zdał relację, jak wygląda sytuacja w Jasionce. To właśnie tam jest przesyłane wsparcie wojskowe do Ukrainy. - Pomoc (dla Ukrainy - red.), która była wstrzymana przez kilka dni przez USA, ruszyła. Dynamika jest coraz większa. Kolejna pomoc militarna ze strony Stanów Zjednoczonych jest dostarczana - informował.
Niezależnie od tego, co się dzieje w Ukrainie, Europa musi zwiększyć wydatki na obronność - wskazywał Kosiniak-Kamysz. Następnie zwrócił uwagę na istotne działania Niemców, którzy pod tym kątem chcą zmienić zapisy swojej ustawy zasadniczej.
Londyn. Ważne rozmowy o Ukrainie. Starmer: Nie będziemy czekać na Putina
Po spotkaniu liderów głos zabrał jego organizator. - Ukraina pokazała, że jest stroną pokoju. Mój przekaz jest bardzo jasny: wcześniej lub później Putin będzie musiał usiąść przy stole negocjacyjnym - mówił Keir Starmer.
- Teraz jest czas na to, żeby podjąć dyskusję nad mechanizm, który pozwoli monitorować zawieszenie broni, który pozwoli na negocjacje nad ustanowieniem trwałego pokoju. (...) Nie będziemy czekać na Putina - mówił premier Wielkiej Brytanii, wskazując na konieczność dalszego działania.
Szef brytyjskiego rządu zapowiedział też utrzymanie sankcji na rosyjską gospodarkę.
Wojna w Ukrainie. Stany Zjednoczone mają propozycję dla Rosji
Państwa Zachodu czekają na oficjalne stanowisko Rosji po uzgodnieniach szczytu USA - Ukraina, który odbył się we wtorek w Arabii Saudyjskiej.
Na trwającym niemal dziewięć godzin spotkaniu zapadły kluczowe decyzje dotyczące 30-dniowego zawieszenia broni oraz wznowienia amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Przyjęty dokument podkreślił m.in. potrzebę wymiany jeńców, uwolnienia uwięzionych cywilów i "powrotu przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci".
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!