Reklama

Reklama

Klub PiS zbierze się na wyjazdowym posiedzeniu

W najbliższy czwartek na wyjazdowym posiedzeniu zbierze się nowy klub Prawa i Sprawiedliwości, w którym będą uczestniczyć zarówno nowo wybrani posłowie, jak i ci, którzy nie uzyskali mandatu - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w minionym tygodniu poinformowała, że w czwartek 24 października w sali kolumnowej Sejmu odbędzie się uroczystość wręczenia posłom IX kadencji zaświadczeń o wyborze; dzień później zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował, że odebraniu zaświadczeń o wyborze politycy partii spotkają się na wyjazdowym posiedzeniu klubu poza Warszawą.

"Posiedzenie klubu odbędzie się w czwartek, po wręczeniu zaświadczeń o wyborze. Zaproszeni są zarówno nowo wybrani posłowie, jak i ci, którzy w wyniku wyborów nie otrzymali ponownie mandatu" - powiedział.

Reklama

Terlecki poinformował, że posiedzenie będzie dotyczyło głównie spraw organizacyjnych. "To standardowe spotkanie klubu po wyborach parlamentarnych w sprawach organizacyjnych" - dodał.

W miniony piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu na 12 listopada. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną też marszałkowie Sejmu i Senatu.

Wyniki wyborów

Wybory parlamentarne, które odbyły się w niedzielę 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W wyniku niedzielnych wyborów Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska - 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe - trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje