Reklama

Reklama

​Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? Już niedługo przestawiamy zegarki

Za oknem coraz wcześniej robi się szaro, a liście drzew zaczynają zmieniać kolory. To wyraźny znak, że już niedługo czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Co to oznacza? Już za kilka tygodni przestawimy zegarki o godzinę wstecz i pośpimy dłużej.

Podział na czas letni i zimowy stosowany jest w blisko 70 krajach świata, w tym w prawie całej Europie (poza Islandią, Białorusią i Rosją). Wskazówki zegara przesuwamy w celu efektywniejszego korzystania ze światła dziennego.

W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w 1919 roku, jednak była to jednorazowa próba. Później w okresie II wojny światowej, w czasie okupacji hitlerowskiej, podział na czas letni i zimowy obowiązywał w tych samych okresach, co w Trzeciej Rzeszy. Po wojnie wprowadzono go dwa razy, na okres kilku lat, aż w końcu w 1977 roku zaczął on obowiązywać na stałe.

Reklama

W całej Unii Europejskiej przesunięcie wskazówek zegarów o godzinę do tyłu, czyli przejście na czas zimowy, ma miejsce w ostatnią niedzielę października, o godzinie 1 w nocy czasu uniwersalnego. Oznacza to, że w tym roku cofniemy wskazówki w nocy z 24 na 25 października, o godzinie 3, zmieniając ich pozycję na godzinę 2. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy