Reklama

Reklama

Kiedy PiS upubliczni poprawki do prezydenckich ustaw?

- Poprawki PiS do prezydenckich projektów ustaw w sprawie SN i KRS będą oficjalnie upublicznione, kiedy projekty zostaną złożone w Sejmie, chyba że prezydent zdecyduje się je upublicznić - poinformował wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich złożenie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas trzeciego spotkania z prezydentem na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące propozycji PiS.    

PiS czeka na ruch prezydenta

Szef klubu PiS pytany, kiedy treść poprawek, autorstwa PiS, zostanie upubliczniona, odpowiedział, że myśli, iż wówczas, kiedy projekty trafią do Sejmu.   

"My czekamy na ruch prezydenta. Jeżeli on nie nastąpi, to składamy je (poprawki) za tydzień w Sejmie" - powiedział Terlecki. 

Reklama

Jak dodał, wówczas treść poprawek będzie znana oficjalnie. "Trzeba liczyć się z tym, że będą pewnie różne przecieki" - zaznaczył szef klubu PiS.   

"Spokojna analiza" w Pałacu Prezydenckim

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w środę PAP, że poprawki PiS do projektów ustaw o KRS i SN są "spokojnie analizowane" w Kancelarii Prezydenta. 

"Nie jest to bynajmniej jedna strona" - dodał Szczerski.   

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. W miniony wtorek zostały one skierowane do konsultacji. W piątek odbyło się trzecie spotkanie prezydenta z prezesem PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.   

Projekty prezydenckie

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.    

Natomiast projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów. 

Mateusz Roszak (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy