Reklama

Reklama

KGP: W środę rusza akcja "Znicz". Na drogi wyjedzie ok. 6 tys. policjantów

Prawie 6 tys. policjantów ma wyjechać w środę na drogi w ramach akcji "Znicz". Policjantów będą wspierać funkcjonariusze straży granicznej, żandarmerii wojskowej i inspekcji transportu drogowego. Tak, jak rok temu w poprawę bezpieczeństwa na drogach włączą się duchowni.

W tym roku akcja "Znicz" potrwa od 31 października - od godz. 6, do 4 listopada - do godz. 22. W tym czasie na drogi ma wyjechać nawet 5,7 tys. policjantów ruchu drogowego. Największej liczby patroli można się będzie spodziewać na trasach wyjazdowych z największych miast oraz w pobliżu cmentarzy.

"Będziemy współpracować również z innymi służbami, a więc ze strażą graniczną, żandarmerią wojskową i ITD. W rejonie cmentarzy natomiast wspierać nas będą harcerze" - mówi w rozmowie z PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Reklama

Słabo widoczni piesi

Kobryś zaznacza, by kierowcy szczególną uwagę zwracali na pieszych, którzy bywają słabo widoczni na drogach.

"Nie dajmy się zaczarować pogodzie, która według prognoz w niektórych rejonach kraju najprawdopodobniej będzie bardzo dobra, a więc będzie sprzyjać szybkiej jeździe. Zwracajmy uwagę na prędkość, stosujmy się do ograniczeń, bo jak niestety pokazał tamten rok - prawie 40 proc. śmiertelnych ofiar wypadków było spowodowanych nadmierną prędkością" - podkreśla Kobryś.

Policjanci przypominają, aby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny swojego samochodu, sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również zadbać o pozostawione w tym czasie domy i mieszkania oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

"Nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie" - zwracają uwagę policjanci w wydanym komunikacie.

Wzmożona aktywność złodziei na cmentarzach

Przypominają również, by porządkując groby nawet na chwilę nie spuszczać z oka torebki, czy portfela, a parkując auto wyjmować z niego najbardziej wartościowe przedmioty i dokumenty. Szczególną uwagę policjanci radzą zwrócić na dzieci i osoby starsze, by same się nie oddalały. Dodają, że na wypadek zgubienia się pomóc może umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do osoby bliskiej.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim równolegle do akcji "Znicz" odbędzie się akcja informacyjno-edukacyjna pod hasłem "Nie zabijaj - Chcę żyć!".

To wspólna akcji policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. W ten sposób policjanci i duchowni już po raz drugi będą chcieli wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Z danych KGP wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz" doszło do 478 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 551 zostało ciężko rannych. Policjanci zatrzymali 1240 kierujących pod wpływem alkoholu.(PAP)

Reklama

Reklama

Reklama