Reklama

Reklama

Katarzyna Lubnauer: Minister przejmie pełną kontrolę nad kadrami mediów

- Ta ustawa daje pełna kontrolę nad kadrami mediów publicznych ministrowi skarbu państwa. W związku z tym oznacza, że media publiczne staną się tubą rządu – powiedziała dziś podczas briefingu posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Odniosła się w ten sposób do podpisanej dziś przez prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy medialnej autorstwa PiS.

- Jest to pierwszy z etapów zawłaszczania mediów przez partię rządzącą, czyli przez PiS. Obawiam się, że kolejne ustawy medialne, bo przypomnę, że jest to pierwsza z ustaw medialnych, którą śmiało możemy nazwać kadrową, będą prawdopodobnie szły w kierunku ograniczenia swobód również mediów niepublicznych. Przypomnijmy, że mowa jest również o repolonizacji czyli być może pojawi się ograniczenie dotyczące własności - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Jak dodała, ta decyzja prezydenta pokazuje, że "jest on jeszcze jedną szablą PiS-u, jeszcze jednym oficerem partii rządzącej".

Reklama

-  Ruch udostępnienia swoich nart na WOŚP nie zmieni naszego zdania, że nie jest to prezydent wszystkich Polaków - skwitowała Lubnauer.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli dzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć 3 członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Zobacz także opinię w tej sprawie Piotra Apela z ugrupowania Kukiz'15:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy