Kardynał Macharski zostanie pochowany na Wawelu

Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego odbędzie się w piątek o godzinie 11 w Katedrze na Wawelu. Jego ciało spocznie w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława - poinformował PAP proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

"Na dzień dzisiejszy przekazano nam, że będzie to piątek godzina 11, natomiast ciało ks. kardynała Macharskiego zostanie przeniesione w kondukcie na Wawel w czwartek z kościoła Franciszkanów około godz. 19. Będzie przebywało w katedrze w nocy i przed nabożeństwem" - powiedział ks. Sochacki.

"Zgodnie z dobrą tradycją w Archidiecezji Krakowskiej doczesne szczątki ks. kardynała zostaną złożone w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją" - dodał.

Zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki poinformował dziennikarzy, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek o godz. 19. Wtedy w kościele Ecce Homo ss. albertynek przy ul. Woronicza, odprawiona zostanie msza św. przy trumnie z ciałem kard. Macharskiego. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup Grzegorz Ryś. W klasztorze albertynek kard. Macharski spędził ostatnie lata swojego życia.

W środę ciało kardynała zostanie przewiezione do kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie o godz. 10 rozpocznie się msza św. dla pracowników kurii. O godz. 18 trumna zostanie przeniesiona do bazyliki oo. franciszkanów; tam odprawione będą nieszpory.

Mieszkańcy Krakowa i całej archidiecezji będą mogli się modlić przy trumnie z ciałem b. metropolity krakowskiego przez cały czwartek. W tym dniu o godz. 17. odprawiona będzie msza św., której będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy ulicą Grodzką do Katedry na Wawelu.

We wtorek od godz. 17 w hallu przy wejściu do krakowskiej kurii będzie wystawiona księga kondolencyjna.

Jak zaznaczył ks. Sochacki, "dzisiaj odszedł do Pana niezwykły człowiek, wielki kapłan, dobry pasterz naszej archidiecezji, biskup, który dla Polski wiele uczynił". "Był autorytetem dla wszystkich, w ciężkich chwilach, takich jak stan wojenny dał świadectwo swojego przywiązania do Boga, a także do takich wartości, jak: dobroć, życzliwości i wszelkiego rodzaju pomoc" - zaznaczył proboszcz wawelski.

Podkreślił, że Katedra na Wawelu zajmowała szczególne miejsce w sercu kard. Macharskiego. "Był obecny w naszej katedrze, ta obecność była obecnością wiary, była obecnością historii i była obecnością we wszystkich liturgicznych świętach. Każde wydarzenie, które przeżywaliśmy tak w Polsce, jak i archidiecezji krakowskiej i Kościele powszechnym było omodlone przy Ołtarzu Ojczyzny, przy św. Stanisławie biskupie męczenniku i przy ołtarzu koronacyjnym" - mówił.

Prezydent Krakowa o kardynale Macharskim

W holu krakowskiego magistratu wystawiona została księga kondolencyjna, do której mogą wpisywać się krakowianie, a na specjalnych ekranach wyświetlane są czarno-białe zdjęcia kard. Macharskiego.

"Odszedł wybitny mąż stanu, wybitny człowiek, nadzwyczaj skromny, nadzwyczaj życzliwy" - mówił prezydent Majchrowski. "Zawsze kiedy, ktoś taki odchodzi jest naprawdę żal i przykro. Obojętne czy ktoś jest wierzący, czy niewierzący ta postać zawsze u wszystkich wzbudzała respekt szacunek i nawet powiem umiłowanie" - podkreślił  Majchrowski.

Przypomniał, że kiedy odwiedził kardynała Macharskiego, by przedstawić propozycję przyznania mu honorowego obywatelstwa Krakowa, kardynał odparł, że nie czuje się tego godny - relacjonował prezydent - a jest po prostu obywatelem miasta, co można sprawdzić w księgach wieczystych. W grudniu 2015 r. kardynał otrzymał odznaczenie Cracoviae Merenti - przyznawane osobom wybitnie zasłużony dla miasta.

Prezydent Majchrowski jako pierwszy wpisał się do księgi kondolencyjnej.

"Głęboko poruszeni żegnamy naszego ukochanego Metropolitę - wiernego kontynuatora dzieła Kardynała Karola Wojtyły na krakowskiej stolicy biskupiej, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego polskiego Kościoła - serdecznego, współczującego Duszpasterza, którego szlachetna postawa zawsze będzie dla nas wzorem służby Bogu i ludziom" - napisał prezydent.

Przypomniał,  że ksiądz kard. Franciszek Macharski przez 27 lat przewodniczył Archidiecezji Krakowskiej, z mądrością i rozwagą przeprowadził Kościół krakowski przez okres stanu wojennego, zbudował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, wznowił i ożywił działalność Caritas, zainicjował oświęcimskie Centrum Dialogu i Modlitwy.

"I cały czas był z nami - zawsze blisko ludzi - życzliwy, uważający, otwarty na każdego człowieka. To dla nas trudne rozstanie. Będzie nam bardzo brakowało Księdza Kardynała, Jego ciepłej, pogodnej, niezwykle serdecznej obecności. Ale dziękujemy Bogu, że przez tyle lat dane było Krakowowi cieszyć się Jego roztropną, prawdziwie ojcowską opieką" - napisał prezydent Krakowa w księdze kondolencyjnej.

Papież Franciszek odwiedził kardynała przed śmiercią

Kardynał Macharski zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu.

28 lipca kardynała odwiedził w szpitalu papież Franciszek. Ta wizyta nie była planowana; doszło do niej tuż przed tym, jak papież pojechał do Częstochowy, gdzie odbyła się msza św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Franciszek modlił się o zdrowie kardynała.

Na zwołanej dzień wcześniej konferencji abp Stanisław Gądecki mówił, że Franciszek wyraził chęć, by odwiedzić kardynała Macharskiego lub "choćby dotknąć ścian w geście solidarności".

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie, gdzie uczęszczał do gimnazjum, a potem podczas okupacji pobierał nauki w Szkole Handlowej i uczestniczył w tajnych kompletach.

Na drogę kapłaństwa wkroczył w 1945 rozpoczynając kształcenie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Adama Sapiehy. Wtedy również rozpoczęła się jego przyjaźń z Karolem Wojtyłą.

Kardynał Macharski studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1961 roku, na uniwersytecie we Fryburgu zdobył tytuł doktora teologii.

Był wykładowcą akademickim, a w latach 1970-78 pełnił funkcję rektora krakowskiego seminarium.

30 grudnia 1978 roku papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenie biskupie odebrał z rąk polskiego papieża w styczniu '79 w Bazylice św. Piotr w Rzymie. Jako dewizę biskupią Macharski przyjął słowa: "Jesu, in Te confido", co znaczy Jezu ufam Tobie. W pół roku później, 30 czerwca 1979, kreowany został kardynałem, jego ingres odbył się w sierpniu.

Przez lata swojej posługi aktywnie wspierał "Solidarność" . W czasie stanu wojennego w latach 1981-1983 w ramach Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Przyczynił się do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.  W czasie swojego pontyfikatu wspierał powstawanie rodzinnych domów dziecka, domów samotnej matki, zakładów opiekuńczo-lecznicze i schronisk dla bezdomnych. Rozwijał również katolickie media oraz przyczynił się do transmitowania w każdy piątek mszy dla chorych na antenie Telewizji Kraków.