Kardynał Franciszek Macharski nie żyje

Zmarł kardynał Franciszek Macharski, były metropolita krakowski - poinformował we wtorek zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki. Kard. Macharski miał 89 lat.

Kardynał Macharski zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu.

28 lipca kardynała odwiedził w szpitalu papież Franciszek. Ta wizyta nie była planowana; doszło do niej tuż przed tym, jak papież pojechał do Częstochowy, gdzie odbyła się msza św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Franciszek modlił się o zdrowie kardynała.

Na zwołanej dzień wcześniej konferencji abp Stanisław Gądecki mówił, że Franciszek wyraził chęć, by odwiedzić kardynała Macharskiego lub "choćby dotknąć ścian w geście solidarności".

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie, gdzie uczęszczał do gimnazjum, a potem podczas okupacji pobierał nauki w Szkole Handlowej i uczestniczył w tajnych kompletach.

Na drogę kapłaństwa wkroczył w 1945 rozpoczynając kształcenie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Adama Sapiehy. Wtedy również rozpoczęła się jego przyjaźń z Karolem Wojtyłą.

Kardynał Macharski studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1961 roku, na uniwersytecie we Fryburgu zdobył tytuł doktora teologii.

Kardynał był wykładowcą akademickim

Był wykładowcą akademickim, a w latach 1970-78 pełnił funkcję rektora krakowskiego seminarium.

30 grudnia 1978 roku papież Jan Paweł II mianował go swoim następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity krakowskiego. Święcenie biskupie odebrał z rąk polskiego papieża w styczniu '79 w Bazylice św. Piotr w Rzymie. Jako dewizę biskupią Macharski przyjął słowa: "Jesu, in Te confido", co znaczy Jezu ufam Tobie. W pół roku później, 30 czerwca 1979, kreowany został kardynałem, jego ingres odbył się w sierpniu.

Przez lata swojej posługi aktywnie wspierał "Solidarność" . W czasie stanu wojennego w latach 1981-1983 w ramach Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Przyczynił się do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.  W czasie swojego pontyfikatu wspierał powstawanie rodzinnych domów dziecka, domów samotnej matki, zakładów opiekuńczo-lecznicze i schronisk dla bezdomnych. Rozwijał również katolickie media oraz przyczynił się do transmitowania w każdy piątek mszy dla chorych na antenie Telewizji Kraków.

"Zawsze blisko ludzi"

Funkcję metropolity krakowskiego sprawował do 2005 roku, mimo że wiek emerytalny - 75 lat osiągnął w 2002 roku (wówczas papież Jan Paweł II zlecił mu dalsze sprawowanie urzędu). Rezygnację kard. Macharskiego przyjął dopiero papież Benedykt XVI.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

Kardynał został w 2014 roku odznaczony przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenie Polski.

W czasie posługi kardynała powstało ponad 200 parafii i wiele kościołów. Macharski, wyświęcił ok. 1000 księży, oraz konsekrował 9 biskupów.

"Zawsze zaangażowany i blisko ludzi. Tych spotkań było dziennie bardzo wiele" - powiedział o kard. Franciszku Macharskim bp Tadeusz Pieronek.