Reklama

Reklama

Kard. Nycz: Polacy wstydzą się, że 1050 lat temu zostali ochrzczeni

​Kardynał Kazimierz Nycz zainaugurował obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji warszawskiej. Stołeczny metropolita odprawił w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie mszę, w której razem z kilkuset osobami, które składają datki na dokończenie budowy tego kościoła, dziękował za chrzest Polski.

W kazaniu kardynał zwrócił uwagę, że ostatnie kilkadziesiąt lat pokazało, iż Polacy odchodzą od wiary i dziedzictwa, jakie zapoczątkował chrzest Mieszka i Dobrawy. - Wstydzimy się i ukrywamy to, z czego wyrastamy, a potem nie możemy sobie poradzić ze współczesnymi problemami - mówił hierarcha.

Zgromadzeni na mszy z kardynałem świeccy dziękowali Bogu za swój osobisty chrzest. W sumie przekazano 11 tysięcy takich podziękowań z całej Polski. Wszystkie, zapisane na kartkach, zostały złożone przed ołtarzem.

Reklama

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślał, że najlepszym podziękowaniem Bogu za chrzest będzie miłosierdzie okazywane potrzebującym naszej pomocy. - Miłość Boga, która nam pomaga, domaga się miłosierdzia dla bliźnich - mówił metropolita.

Ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i w Poznaniu. Będą miały charakter państwowo-kościelny. 14 kwietnia w katedrze w Gnieźnie Episkopat będzie dziękować za chrzest Polski. Na następne dwa dni obchody przeniosą się do Poznania, gdzie zbierze się Zgromadzenie Narodowe.

Miesiąc wcześniej w Gnieźnie odbędzie się 10. Zjazd Gnieźnieński, podczas którego świeccy i duchowni katolicy z całego świata będą rozmawiać o najważniejszych współczesnych problemach politycznych, społecznych i kulturalnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy