Reklama

Karczewski spotka się z prezydentem ws. referendum konstytucyjnego

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że na środę jest umówiony z prezydentem Andrzejem Dudą na spotkanie w sprawie referendum konstytucyjnego.

W piątek marszałek Karczewski i wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha spotkali się w Senacie, by omówić kwestię przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian konstytucji.

Karczewski poinformował dziennikarzy, że z prezydenckim ministrem rozmawiali o wszystkich aspektach przeprowadzenia referendum, w tym o możliwym terminie i pytaniach referendalnych. Podkreślił, że jego rozmowa z Muchą miała charakter techniczny, a nie polityczny.

"Polityczna decyzja i polityczne rozmowy"

Marszałek Senatu poinformował również, że jest umówiony na środę na spotkanie z prezydentem Dudą. "Polityczna decyzja i polityczne rozmowy będą w środę, w przyszłym tygodniu podczas spotkania z prezydentem" - oświadczył.

Reklama

Dopytywany, czy jest zwolennikiem przeprowadzenia referendum konstytucyjnego, Karczewski zapowiedział, że swoją decyzję w tej sprawie podejmie po "dokładnym zapoznaniu się z ostateczną treścią pytań".

"Decyzję o przeprowadzeniu referendum podejmuje ostatecznie Senat, decyzja jest zero-jedynkowa, bo nie uwzględnia się możliwości ingerowania i zmieniania pytań. Zobaczymy, jak będą wyglądały pytania i wniosek pana prezydenta, czy i kiedy zostanie złożony" - podkreślił marszałek.

"Konieczna jest wypowiedź narodu"

Paweł Mucha powiedział dziennikarzom, że jest przekonany, iż referendum konstytucyjne się odbędzie. Jak uzasadniał, Polacy tego oczekują. "Polacy deklarują, że zanim politycy przystąpią do zmiany konstytucji, konieczna jest wypowiedź narodu" - wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

"Widzę pozytywne nastawienie i pana marszałka Senatu, i senatorów do tego, żeby ta dyskusja się odbywała. Dla nas nie ulega wątpliwości, że ramach dyskusji konstytucyjnej najważniejszy jest głos suwerena, głos narodu" - zaznaczył minister.

Mucha zapowiedział, że w czwartek odbędzie się debata pn. "Wspólnie o konstytucji" na Stadionie Narodowym w Warszawie, która podsumuje dotychczasowe spotkania regionalne dot. referendum ws. nowej konstytucji. Podczas wydarzenia prezydent wygłosi swoje przemówienie, odbędą się także cztery panele dyskusyjne poświęcone młodzieży, polskiej wsi i rolnictwu, gospodarce, a także samorządom. Według ministra, jest bardzo prawdopodobne, że prezydent w trakcie swojego wystąpienia będzie informował opinię publiczną o wstępnych propozycjach pytań referendalnych.

Inicjatywa Andrzeja Dudy

3 maja ub.r. prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości. 

Zgodnie z konstytucją, referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Aleksandra Rebelińska

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy