Reklama

Reklama

Karczewski: Obarczenie Polski współodpowiedzialnością za Holokaust traktujemy jako antypolonizm

W świetle faktów obarczanie Polski współodpowiedzialnością za Holokaust traktujemy jako antypolonizm, będący wynikiem albo ignorancji, albo złej woli - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W piątek w Senacie marszałek Karczewski spotkał się z korpusem dyplomatycznym.

Podczas swojego wystąpienia marszałek Senatu wskazywał, że spotkanie to "jest niezwykłe" bowiem przypada w roku, w którym Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Jak dodał rok 2018 jest dla Polski szczególny i skłania do szczególnych refleksji.

Karczewski zwracał uwagę m.in. na wydarzenia roku 1920, w którym "Polska obroniła swoją niepodległość przed bolszewickim najazdem". "Broniąc swej niepodległości Polska nie straciła okazji, by obronić w Bitwie Warszawskiej przed bolszewizmem Europę" - mówił marszałek Senatu.

Karczewski odnosząc się do roku 1939 stwierdził, że Polska "zachowała się przyzwoicie, choć uległa hitlerowskim i stalinowskim najeźdźcom". "Polacy nie podjęli kolaboracji z żadnym z nich" - zaznaczył.

Reklama

Jak dodał w II wojnie światowej życie straciło niemal 6 mln Polaków, w tym 3 mln polskich Żydów. "Wielka tragedia Holokaustu rozegrała się na naszej ziemi pod batutą niemieckiej okupacji" - mówił.

Podkreślił jednocześnie, że o tragedii narodu żydowskiego jako pierwszy informował świat polski rząd urzędujący wówczas w Londynie.

"W świetle faktów obarczanie Polski współodpowiedzialnością za Holokaust traktujemy jako antypolonizm, będący wynikiem albo ignorancji, albo złej woli" - powiedział Karczewski. 

"Chcemy być w Unii Europejskiej wolnych i równych narodów"

"Chcemy być w Unii Europejskiej wolnych i równych narodów, która szanuje tożsamość narodową swych członków oraz która toleruje różnorodność ich politycznych tradycji w ramach demokracji" - mówił marszałek.

"Chcemy być w Unii solidarnej i silnej; w Unii otwartej na perspektywę członkostwa tych państw europejskich, które pozostają poza nią" - powiedział Karczewski. "Polska postara się nie tracić okazji, by taką Unię Europejską wspierać i być jej częścią" - zadeklarował.

Marszałek powiedział też, że Polska chce, by Unia "budując swą tożsamość bezpieczeństwa, nie dystansowała się od Ameryki".

"Bez amerykańskiej obecności w Europie, bez NATO nie jest możliwy świat, w którym mniejsi i słabsi nie muszą obawiać się większych i silniejszych i w którym walka o narodowe interesy odbywa się przy stole negocjacyjnym, zaś konflikty rozwiązuje się poprzez prawo" - zaznaczył Karczewski.

Reklama

Reklama

Reklama