Reklama

Reklama

Karczewski: Nie będę prowadził targów z prezydentem

Nie chcę składać deklaracji dotyczących referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji. Nie znam jeszcze pytań, które zostaną w nim postawione - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Radiu Zet. "Bardzo szanujemy ten pomysł i to przedsięwzięcie" - zapewnił jednocześnie.

Karczewski był pytany w poniedziałek w radiu ZET, czy prezydent Andrzej Duda zgodzi się na obniżkę pensji prezydium Senatu. Marszałek skierował pismo w tej sprawie do prezydenta po tym jak Senat przyjął bez poprawek ustawę o obniżce parlamentarzystom uposażeń o 20 proc.   

Marszałek zaznaczył, że prezydent nie mówił tego w formie "deklaracji tak daleko idącej", ale "powiedział, że to zrobi, podpisując tę ustawę". "Też nie mogliśmy dopuścić do sytuacji takiej, w której prezydium ma obniżkę pensji, a senatorowie jeszcze nie. Równolegle to zostanie zastosowane" - wyjaśnił.  

Reklama

Kwestia referendum konstytucyjnego

Pytany, czy "w zamian za to" Senat wyrazi zgodę na przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. zmian w Konstytucji RP, Karczewski podkreślił, że "takich targów" nigdy nie prowadził i nie będzie prowadził.   

"Nie chcę tutaj składać żadnych deklaracji" - powiedział marszałek. Zaznaczył, że jeszcze nie zna pytań, które zostaną postawione w referendum. "Mnie od początku nie podobał się termin, bo jednak nie jest najlepszy, ale będziemy podejmować decyzje" - dodał.   

Na uwagę, że decyzja w tej sprawie należy do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Karczewski odpowiedział: "to jest nasza decyzja". "Oczywiście prezes jest bardzo ważnym politykiem, najważniejszym w naszym obozie politykiem, natomiast będziemy rozmawiać, dyskutować, debatować, zastanawiać się" - podkreślił.   

Marszałek pytany, czy weźmie udział w referendum, jeśli się odbędzie, odpowiedział twierdząco. Podkreślił, że debata wokół konstytucji jest "bardzo potrzebna i konieczna". "Bardzo szanujemy ten pomysł i to przedsięwzięcie" - zapewnił. 

Jego zdaniem konstytucja "jest źródłem wielu konfliktów politycznych, zupełnie niepotrzebnych".   

Podczas uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. Prezydent zaapelował o obecność na tym głosowaniu, "w którym wszyscy Polacy będą mogli wypowiedzieć się, co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski".   

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy